Dizi Öneri: Dexter İzlemeli miyim?

dexter dizi öneri

Dexter, ilk olarak 1 Ekim 2006‘da Showtime kanalında gösterilmeye başlayan Amerikan drama dizisidir.  Miami’de geçen hikâye Jeff Lindsay’in Dexter romanlarının ilki olan Darkly Dreaming Dexter romanından uyarlanmıştır. Sonraki sezonları Lindsay’in romanlarından bağımsız olarak yapılmıştır. Dizinin ilk bölümünü yazan James Manos tarafından televizyona uyarlanmıştır.

Nisan 2013 yılından itibaren devam eden spekülasyonlar ardından, Showtime sekizinci sezonun Dexter’ın son sezon olacağını açıkladı ve 23 Eylül 2013 tarihinde yayınlanan final bölümü ile izleyicilerine veda etti.

Yazarın Dizi Hakkında Görüşlerini Konunun En Altından Okuyabilirsiniz!

Dexter Konusu:

Annesinin öldürülmesi ile üç yaşında yetim kalan Dexter Morgan Miami polis memuru Harry Morgan tarafından evlatlık olarak alınmış. Harry’nin eşi Doris tarafından benimsenmiştir. Genç yıllarda Dexter mahallede evcil hayvanları öldürme isteğinin oluştuğunu keşfetti. Harry onları öldürmek için çok erken olduğuna inandığını söyler ve Dexter’in öldürme isteği gittikçe artar. Harry Dexter’e masum insanları öldürmemesini söyler ve ona birkaç kural öğretir.

 • En önemlisi, Dexter asla yakalanmamalısın.
 • Dexter’ın kurbanları ölmeyi hak etmelidir.
 • Dexter her zaman katilin suçlu olduğundan emin olmalıdır, bundan dolayı sık sık kurbanın suçlu olduğuna dair kesin kanıtı elde etmek için büyük çaba harcar.

Harry ona normal insan duygularına sahip olmayı, sosyal davranmayı ve katilleri öldürdükten sonra cinayet mahalini temizlemeyi gösterdi. Dexter “Karanlık Yolcuyu”(öldürme iç güdüsüne verdiği ad) tatmin etmek için kodu takip eder. Ancak, dördüncü sezonda sonradan masum olduğu kanıtlanan bir fotoğrafçıyı öldürür.

Birçok seri katil gibi Dexter’da her öldürdüğü katilden bir şey alır: bir neşter ile o kurbanının yanağını bir damla kan alır ve lamelin üzerine damlatır onlarıda toplar. koleksiyonu klimanın içinde gizlenmiş bir ahşap kutu içinde saklar.

Dizinin başında, Dexter’ı bir duyguya sahiptir, bu duygu normal görünürmek, iyi bir insan ve sosyal hayata uyum sağlamak için sürekli çalışmak gerektiğine inanmaktır. Dexter genellikle tüm gizli antisosyal aktivitelerini sahte bir örtü içine gizler ve “normal” insan duygusunu taklit etme yeteneğine sahiptir. Dikkate değer insanları kendine rağmen Dexter bir bağ kurma eğilimindedir, o kendine beklenmedik arkadaşlarını, tanıdıklarını, ve hatta sevdiklerini taşımak zorundadır. O duyduğu sevgi üvey kız kardeşi Debra için yaptığı “sevgi” dir. O Harry’nin eğitiminden habersizdir ama Harry’nin Dexter’e gösterdiği algıdan ve muameleden dolayı içinde kıskançlık barındırır. İlk sezonunda, Dexter “normal olmanın” bir parçası olarak Rita adında bir kadın ile birliktedir. Rita, bilinçaltında eski kocasının yıllarca istismarından dolayı travmadadır. Paul Bennett, ilk olarak kendini başka bir erkek ile fiziksel olarak samimi olmasını istemiyor. Bu Dexter’a uygundur. Çünkü Dexter fiziksel yakınlık onun gerçek kişiliği ortaya çıkarabileceğine inanıyor. O, genel olarak Rita’nın çocukları Astor ve Cody’i seviyor. Onun Debra, Rita, Astor ve Cody’e (ve daha sonra biyolojik oğlu Harrison’a) bağlılığı, onun öldürmek için “ihtiyaç” duyduğu şey Dexter’ın hayatını zorlaştırmaktadır.

Miami en aşağılık suçluları ve Dexter’ın düşmanlarından bazıları şunlardır. Buz Kamyonlu Katil/Rudy Cooper/Brian Moser, Little Chino, Miquel Prado, The Skinner, Arthur Mitchell/Trinity Killer, Jordan Chase, Travis Marshall, and Isaak Sirko.

Dizi Konusu Özet: Gündüzleri adli tıp polisi, geceleri ise seri katil, üstelik ikisinde de çok başarılı. Bir katili bir başka katilden daha iyi kim anlayabilir! Öldürme arzusu dışında insani duygulardan yoksun doğan Dexter, ahlaki değerleri olan bir seri katil: Sadece yasaların elinden kaçmayı başaran canileri öldürüyor. Üç yaşında öksüz ve yetim kalan Dexter, bir polis tarafından evlat edinilmiş. Yeni babası, Dexter’ın karakterindeki karanlık tarafı çok geçmeden fark etmiş ve onun önü alınamayan şiddet arzusunu, insan öldürenleri öldürmeye kanalize etmesini sağlamış. Bunun sonucunda Dexter, hem seri cinayet işleyenleri hem de kanundan yakasını kurtaran diğer katilleri kendine hedef olarak seçmeye başlamış. Dexter Morgan içindeki müthiş öldürme arzusuna karşın, günlük hayatta insanlarda hayli sakin, iyi huylu ve kendi halinde bir adam izlenimi bırakıyor. Sempatik görünümü sayesinde, kimse onun böyle bir “karanlık tarafı” olabileceğinden şüphelenmiyor: Sevgilisi Rita da, kız kardeşi Debra da, patronu da… Sadece mesai arkadaşı Doakes, onda bir tuhaflık olabileceği hissine kapılıyor.

Dexter Oyuncular:

 • Michael C. Hall -Dexter Morgan
 • Jennifer Carpenter  -Debra Morgan
 • David Zayas -Sgt. Angel Batista
 • James Remar  -Harry Morgan 
 • C.S. Lee  -Vince Masuka 
 • Lauren Luna Vélez  -Lt. Maria LaGuerta
 • Desmond Harrington  -Det. Joseph ‘Joey’ Quinn
 • Julie Benz  -Rita Bennett 
 • Christina Robinson  -Astor Bennett 
 • Geoff Pierson  -Deputy Chief Tom Matthews

Dexter Fragman

Dexter izlemeli miyim? İmdb? Yazar Yorumu?

 Konu olarak muazzam bir konu adalet yerini bulmuyor ise Dexter Adaleti yerine getirir. Dexter 8 inci sezonda final yaptı gayet sürükleyici bir dizi. İzleyici kitlesi sağlam bir dizi. Her bölümünü sıkılmadan izleyeceğiniz bir dizi. Sadece tek sorun çoğu iyi dizi de olduğu gibi dizi finali biraz kötüydü.

 İMDB:
8.8 İmdb Puanı; 2006 yılında başlıyan 2013 yılında sona eren Dexter Michael C. Hall ın canlandırdığı Dexter morgan karakteri ile harika bir performans Türkiye’de de böyle insanlar olsa hiç de kötü olmaz yani adalet yerini bulmuyor ise böyle kişiler şart helede çocuk tecavüzcülerine karşı.

SİZLERDE DİZİ HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ YORUM OLARAK BELİRTİNİZ!

Etiketler: , , , ,

Bu Konuya 4 Kişi Yorum Yapmış Sende Yorum Yap

 1. Dexter efsane dizi. Başroldeki adamı da öyle iyi seçmişler ki tam hakkını veriyor işinin. Katil gibi bir tipi de var zaten 🙂

 2. İMDB puanı bence çok çok az 10 olması lazım efsaneler arasındadır izlemeyen varsa mutlaka izlemeniz lazım

 3. ben su anda izliyorum 7. sezondayım ilk 2 sezon mükemmeldi. 7. sezonda iyi gidiyor aradaki bölümler pek beğenmedim. yinede oldukça başarılı bir yapım tarafımızdan da tavsiye edilir

Konuya Yorum Bırakmayı Unutmayın!