Dizi Öneri: Person of Interest İzlemeli miyim ?

Person of Interest

Person of Interest, ABD’de CBS televizyonu tarafından yayınlanan bilim kurgu, suç, drama, gerilim tarzı televizyon dizisi. Jonathan Nolan tarafından yaratılmış ve senaryosu yazılmıştır. Türkiye’de 1-2-3 ve 4. Sezon CNBC-e ve e2 ‘de yayınlanmıştır.

Dizi, gizemli milyarder Harold Finch (Michael Emerson) tarafından işe alınan, eski CIA ajanı John Reese’in (Jim Caviezel) New York’ta şiddetli suçları önlemesini konu almaktadır.

Yazarın Dizi Hakkında Görüşlerini Konunun En Altından Okuyabilirsiniz!

Person of Interest’ in Konusu:

13 Ocak 2001’de Harold Finch (Michael Emerson) ve iş arkadaşı Nathan Ingram (Brett Cullen), her insanı kameralarla izleyip dinleyerek önceden planlanmış terör saldırılarını tespit edebilen bir yapay zeka sistemi inşa ederler. Bu sistem Harold Finch tarafından Makine olarak adlandırır. Makine, saldırıları ilgili ve ilgisiz olarak ikiye ayırır. İlgili, hükümete karşı olan tehdit, ilgisiz olanlar ise sivil halka karşı tehdit olarak gruplandırılmıştır. Makine bu kişilerin sadece sosyal güvenlik numaralarını şifreli bir şekilde gönderir, numaralar gönderildikten sonra bu kişi veya kişilerin suçlu veya kurban oldukları belli değildir. Sadece Makine bu kişilerin izlenmesi gerektiğini bildirir. Sistem tamamlandığında Nathan Ingram Tarafından ABD Hükümetine 1 Dolara satılır. İlgisiz liste sistemde sadece 24 saat kalır 24 saat geçtikten sonra bu kişi veya kişiler sistemden silinir. Harold bu sistemi kapatır ancak Nathan Ingram, Harold’dan habersiz sistemde bir arka kapı açar ve ilgisiz listeyi tekrar kurar, gelen numaralarla ilgilenirken Harold bu durumu fark eder, Nathan’ı takip etmeye başlayan Harold sistemi kurduğu yere ulaşır ve sistemi tekrar kapatır. Sistemi kapatmadan hemen önce Makine Nathan’ı ilgisiz olarak bildirir ancak Harold bunu göremeden sistem kapanır. Sistem kapandıktan sonra Nathan Makine’nin varlığını Amerika halkına duyurmaya karar verir. Bunun için Harold’ı bir limana davet eder. Limana gelen Harold, Nathan’ı gördüğü anda limanda bir bomba patlar, Nathan bu patlama ölür Harold ise yaralanır. Dizi, arkadaşının ölümünden sonra Harold’ın, sistemi yeniden kurmasıyla ve her gün bir kişiyi kurtarması için eski CIA ajanı John Reese’e iş teklif etmesiyle başlar.Harold’ın kurduğu ekibe Shaw,Root,Lionel ve Carter işlerinin farklı yönlere sapmasıyla kendilireni takımın içinde bulurlar.

Özet: Kendi yöntemleriyle suçları işlenmeden önce önlemeye çalışan iki kişilik bir ekibin hikayesini anlatıyor…
Reese, öldüğü sanılan eski bir CIA ajanı ve hayattan hiçbir beklentisi kalmamış bir evsiz..Finch ise yazılım uzmanı bir milyarder ve Reese’e yaşamak için yeni bir amaç sunuyor. Finch devletin gözetleme sistemlerini kullanarak suça teşebbüs edebilecek insanları buluyor, Reese de bunu önlemesi için onun sokaklardaki adamı oluyor…

Person of Interest Oyuncular:

  • Jim Caviezel -John Reese
  • Michael Emerson -Harold Finch
  • Taraji P. Henson -Dedektif Joss Carter
  • Kevin Chapman -Dedektif Lionel Fusco
  • Sarah Shahi -Sameen Shaw
  • Amy Acker -Samantha “Root” Groves
  • Paige Turco -Zoe Morgan
  • Enrico Colantoni -Carl Elias
  • Brett Cullen -Nathan Ingram

Person of Interest Fragman

Person of Interest izlemeli miyim? İmdb? Yazar Yorumu?

Arkadaşlar Harold Finch in geliştirdiği yapay zeka sayesinde suçları işlenmeden durdurmak için bir adam bulur buda john Reese 🙂 John Reese ve Harold Finch ikilisinin birlikte çalışması ile ortaya çıkan maceralar, olaylar, suçlardan oluşan bir dizi.

 İMDB:

8.5 İmdb Puanı konu bakımından gayet güzel bir dizi. 5 sezonu devirdi ve final yaptı son 2 sezon biraz düşüşe geçsede izlenebilir bir dizi İzlemenizi tavsiye ederim.

SİZLERDE DİZİ HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ YORUM OLARAK BELİRTİNİZ!

Etiketler: , , , , ,

Konuya Yorum Bırakmayı Unutmayın!