Yazar: Cem

Dram Dizileri Gizem Dizileri Popüler Diziler Suç Dizileri

Endeavour

(Gizem ve Polisiye Dizisi)
751 Okunma
Devam Ediyor

8.6
YAZAR 9.0
PUAN 5.3

Endeavour, 2013 İngiltere yapımı Dram, Gizem, Polisiye, Suç dizisi. Senaryosu Colin Dexter’a aittir. Dizi İtv tarafından yayınlanmaktadır. Mini dizi olarak kabul edilmektedir. Dizi halen devam etmektedir.

Konusu


Sene 1965… Genç polis memuru Endeavour Morse, masasının başında dış dünyayla ilişiğini kesmiş, istifa mektubunu yazmaktadır. Çoğu insandan farklı bir şekilde işleyen kafası, onu bu işten de ayrılmaya zorlamaktadır. Çocukluğu, ilk gençliği boyunca hep geleceği parlak bir insan olarak görülen Morse, yıllar geçtikçe o herkese nasip olmayacak zekâsının lânetini hayatının her ânında, zihninin her köşesinde git gide artan bir şiddette hissetmeye başlamıştır. Oxford Üniversitesi’ne kayıt olurken, en azından kendisi gibi seçkin akıllarla birlikte okuyacağı için yalnızlığından kurtulacağını düşünmüşse de burada geçirdiği yıllar, onu insanlardan daha fazla uzaklaştırmıştır. Âni bir kararla –belki bir gönül meselesi, belki içindeki dalgalanmalar sebebiyle- Oxford’u yarıda bırakması, ona ancak kısa süreli bir kaçış yolu sunmuştur. Üniversiteden sonra orduya yazılır. “Benim bu dünyadaki yerim neresi?” sorusuna cevap olabileceği umuduyla girdiği orduda bir müddet kriptocu olarak görev yaptıysa da yine içindeki boşluğu dolduramaz.Şimdi burada, istifa mektubunu bitirirken, ordudan sonraki durağı olan polis teşkilâtından da ayrılmak üzeredir. Yeni bir kaçış ve bir sonraki durağa yolculuk… Ancak bu defa beklenmedik bir şey olur. İstifa mektubunu teslim etmek üzere girdiği emniyet binasında, çok mühim bir soruşturmayı yürütürken eleman sıkıntısı yaşayan Oxford Emniyeti’ne geçici tayin edildiğini öğrenir. Bu sefer hayat onun gitmesine mâni olmuştur.

Oyuncular


# İsim Dizideki İsim
1 Shaun Evans DC Endeavour Morse
2 Roger Allam DI Fred Thursday
3 James Bradshaw Dr. Max DeBryn
4 Anton Lesser Chief Superintendent Reginald Bright
5 Sean Rigby PC Jim Strange
6 Caroline O'Neill Win Thursday
7 Sara Vickers Joan Thursday
8 Abigail Thaw Dorothea Frazil
9 Jack Laskey DS Peter Jakes
10 Jack Bannon Sam Thursday
11 Dakota Blue Richards WPC Shirley Trewlove
12 Shvorne Marks Monica Hicks

Yazar Yorumu


Sherlock’tan ziyade Luther ve The killing ile bir tutulması gereken, Shaun Evans‘ın yolunu açan dizi. Her hikaye son ana kadar gizemini koruyor. Senaristler öyle bir kalemde kendini teslim eden cinayet öyküleri yazmıyorlar… İnsan çözmekte de zorlanıyor bazen, “ulan noldu şimdi” diye kalabileceğiniz olay örgüleri kurmakta uzmanlaşmışlar. İzledikçe işin içinde çok ciddi bir matematiğin yattığını kavrıyorsunuz, formülize edilmiş bir süreç olduğu birkaç bölüm sonra kendini belli ediyor ama izleyeni kesinlikle rahatsız etmiyor.

Sıradan bir dizi demek ayıp olur Endeavour için. Tv filmi demek bence daha makul ve hakkaniyetli.

2 Yorum
  1. User Avatar
    mert türken

    İlk iki bölümünü izledim gerçekten sardı öneriniz için teşekkürler hocam. Seviyorum böyle baştan sona gizemli dizileri.

  2. User Avatar
    Kerim Can

    En iyi dedektif dizilerinden bir tanesi. Sherlock Holmes gibi bir diziyi sevdiyseniz bu diziyi de seveceksiniz. Oyunculuk, müzikler ve mekanlar diziyi oldukça gerçekçi kılıyor.

Bu yazıyı paylaşın:

TAVSİYE DİZİLER

Ted Lasso

(Dram, Komedi, Spor)

İlk bölümü 14 Ağustos 2020’de Apple TV+&#821 …

Devamını Oku

The Blacklist

(Kara liste)

Blacklist, NBC’de 23 Eylül 2013’te NBC …

Devamını Oku

Lambs of God

(Dram)

İlk bölümü 21 Temmuz 2019 tarihinde Foxtel kanalın …

Devamını Oku
User Avatar

Cem

Balıkesir/Bandırmalı Boş zamanlarında Dizi İzleyen Web Yazılım Bölümü Mezunu ancak Hobi Amaçlı Takılan Kendi halinde biri :) Dizi Öneri Tavsiye Sayfası 2 Yılını doldurmak üzere. Bu nedenle destekleriniz için teşekkürler daha da geliştirmek dileğiyle...