Yazar: Kürşat Kanepeci

Aksiyon Dizileri Dram Dizileri Macera Dizileri Tarih Dizileri

Knightfall

(Tapınak Şövalyeleri)
2442 Okunma
Devam Ediyor

6.8
YAZAR 6.5
PUAN 8.6

Knightfall, 2017 ABD yapımı dram, aksiyon, macera ve tarihi kategorilerini içinde barındıran yabancı dizi. Dizinin yönetmenliğini Douglas Mackinnon, David Petrarca ve Metin Hüseyin yapıyor. Dizinin yapımcılığını Daredevil dizisinin de yapımcılığını yapan Alex Shevchenko, Genius ve Legends dizilerinin de yapımcılığını yapan Matthew Stillman ve David Minkowski birlikte yürütmektedirler. Senaryo ekibiyse Don Handfield, Richard Rayner, David Elliot, Jason Grote, Dominic Minghella, Sharon Hoffman ve Vivian Tse’den oluşuyor. Dizi, History Channel tarafından yayınlanmaktadır. Dizinin ilk sezonu devam etmektedir ve 10 bölümden oluşmaktadır. Knightfall, şimdiden ikinci sezon onayını almıştır.

Konusu


14. yüzyılda Kudüs’e hac görevi için gelen Hristiyanları ve Kutsal Kase’yi korumakla yükümlü olan Tapınak Şövalyeleri, Müslümanlara Kudüs ve Akka’yı savaşta kaybedip geri çekilirler. Bundan sonraki tek amaçları güçlenebilmek ve savaş sırasında kaybolan Kutsal Kase’yi bulup tüm Haçlıları ve Tapınak Şövalyeleri’ni bir araya getirdikten sonra Kudüs’ü geri almaktır. Kudüs’ten kaçan Tapınak Şövalyeleri, Paris’teki tapınakta yaşayıp o dönemki Fransa Kralı Philip ile de iyi ilişkilere sahiptirler. Aynı zamanda Fransa da sürekli İngiltere tehdidi altındadır. Bu tehdide karşı kendine müttefik aramaktadır. Daha dizinin başlarında Paris’teki tapınakçıların lideri Godfrey ölür ve yerine oğlu gibi gördüğü Landry gelir. Dizi Landry’nin tapınak lideri olmasıyla ve Kutsal Kase’yi Godfrey’in nereye sakladığını öğrenme çabalarıyla hareketlenir. Landry, kaseyi bulabilmek için en yakınındakileri feda etmek zorundadır. Dizi ilerledikçe Tapınak Şövalyeleri’nin güçlenmesini ve Fransa Kralı Philip’in bu gücü ve zenginliği tapınakçılardan almak istemesiyle gelişen 13. Cuma olaylarını anlatacaktır.

Oyuncular


# İsim Dizideki İsim
1 Tom Cullen Landry
2 Pádraic Delaney Gawain
3 Simon Merrels Tancrede
4 Julian Ovenden William De Nogaret
5 Olivia Ross Queen Joan
6 Ed Stoppard King Philip
7 Sabrina Bartlett King Philip
8 Sabrina Bartlett Isabella
9 Bobby Schofield Parsifal
10 Sarah Sofie Boussnina Adelina
11 Jim Carter Pope Boniface VIII
12 Nasser Memarzia Draper
13 Edward Bourne Nicholas
14 Cengiz Dervis Roland
15 Amelia Clarkson Sophie
16 Akin Gazi Rashid
17 Claudia Bassols Queen Elena
18 Jim High Ulric
19 Enrique Arce Catalan Ambassador

Yazar Yorumu


Dizinin ilk sezonu 10 bölümden oluşmaktadır. 2. sezon onayını da şimdiden almayı başarmıştır. Günümüzde izlediğimiz her şeyde hızlı bir ilerleme bekliyoruz ve bu dizi kesinlikle bu kurala ters olarak ilerliyor. Konuları ve olayları çok yavaş anlatıyor. Böyle olmasından dolayı da ilk bölümlerde sıkılmaya başlıyorsunuz ama sonradan olaylar sizi içine çekmeye başarıyor. Maalesef tarihi ve gerçek olayları anlattığı için her sezon 10 bölüm yetersiz kalacaktır ve bazı konular hızlıca geçilecek ya da hiç anlatılmayacaktır. Dizi, IMDB’de 60 dakika görünmesine rağmen maalesef biz 42 dakika izleyebiliyoruz. Kostümler, makyajlar ve mekanlar döneme uygun ve bu da gerçekçiliği artırmayı başarıyor. Oyuncular da rollerinde çok başarılı. Hatta dizide Türk kökenli İngiliz yönetmen Metin Hüseyin ve oyuncu Akın Gazi de yer alıyor. İlk bölümde herkes Müslümanlar kötü gösteriliyor, Hristiyanlar kendilerini övüyor gibi yorumlar yapmış olsa da dizi daha çok Hristiyanların kendi içlerindeki rekabeti ve güce karşı olan savaşlarını ele alıyor.

1 Yorum
  1. User Avatar
    Sema

    Dizi, yorumunuzda belirtildiği gibi çok yavaş ilerliyor ama etkileyici bir konusu var. Dizinin merkezinde yer alan Kutsal Kase günümüzde merak konusu olmaya devam ediyor. Hristiyanların da nasıl birbirleri içinde çekiştiklerini ve birbirlerini öldürdüklerini görüyoruz.

Bu yazıyı paylaşın:

TAVSİYE DİZİLER

Pandora

(Aksiyon, Bilim Kurgu, Dram)

İlk bölümü 16 Temmuz 2019 tarihinde The Cw kanalın …

Devamını Oku

The Man In The High Castle

(Drama, Bilim Kurgu, Gerilim, Tarih)

The Man In The High Castle, 2015 yılında yayınlanm …

Devamını Oku

The Expanse

(Enginlik)

The Expanse, 2015  yapımı ABD Bilim kurgu, Dram ve …

Devamını Oku
User Avatar

Kürşat Kanepeci

Adım Kürşat Kanepeci. 7 Ekim 1987 tarihinde Adana'da doğdum. 2018 yılında Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldum. Kamera kullanmayı seviyorum.Şu an hem iş arıyor hem de KPSS'ye hazırlanıyorum.