Yazar: Kürşat Kanepeci

Dram Dizileri Gerilim Dizileri Suç Dizileri

O Mecanismo

(Suç, Dram, Gerilim)
600 Okunma
Devam Ediyor

8.8
YAZAR 9.0
PUAN 9.3

İlk sezonu 23 Mart 2018 tarihinde yayınlanan O Mecanismo, Dram, Gerilim ve Suç türlerini izleyicilerine bir arada sunan Netflix yapımı bir Brezilya dizisidir.

Yaratıcı: José Padilha

Konusu


O Mecanismo, Brezilya’da yargıdan petrol şirketlerine, inşaattan bakanlıklara kadar birçok kişi ve kurumun her yıl milyarlarca dolar yolsuzluğa bulaşmasını ve yozlaşmasını konu alıyor. Ülkedeki büyük ihalelerin çoğunu sadece 13 müteahhitin alması ve bunlara kimsenin dur dememesi sonucu bir grup yerel polisin işlerini ve hayatlarını hiçe sayarak soruşturma başlatmaları sonucunda Brezilya bir dönümün eşiğine geliyor.

Oyuncular


# İsim Dizideki İsim
1 Caroline Abras Verena Cardoni
2 Enrique Diaz Roberto Ibrahim
3 Jonathan Haagensen Vander Santana
4 Selton Mello Marco Ruffo
5 Osvaldo Mil Luis Carlos Guilherme
6 Otto Jr. Juiz Paulo Rigo
7 Antonio Saboia Dimas
8 Lee Taylor Claudio Amadeu
9 Suzana Ribeiro Regina
10 Giulio Lopes Roberval Bruno
11 Alessandra Colassanti Wilma Kitano
12 Leonardo Medeiros João Pedro Rangel
13 Léo Rosa Flávio
14 Vinicius Zinn Vander
15 Sura Berditchevsky Janete Ruscov
16 Raquel Rocha Stela Maris
17 Emílio Orciollo Netto Ricardo Brecht
18 Anna Cotrim Maria Tereza
19 Carlos Meceni Tom Carvalho
20 Arthur Kohl João Higino
21 Tonio Carvalho Samuel Themes
22 Karla Tenório Renata
23 Caio Junqueira Ricky

Yazar Yorumu


O Mecanismo’da anlatılan tüm olaylar gerçeklere dayanıyor. Dünyanın birçok ülkesinde maalesef yolsuzluk yapılıyor. Bazen suçlular yakalanır bazen de yaptıkları yanlarına kar olarak kalır. Brezilya’da ülke başkanından bakanlara, ülkenin en zengin iş adamlarından hakimlere kadar birçok kişi bu yolsuzluklara bulaşmış durumda. Tüm bunları çözmeye çalışan bir avuç yerel polis de her tür tehditle karşıya karşıya. Sadece merak edip diziye başlamıştım ama gerçek olayları anlatıyor oluşu beni cezbetti. Brezilya eski başkanı yolsuzlukla sorgulanırken bile iktidar partisine oy vermiş olan birçok kişi buna karşı çıkıyor. Karakolun önünde toplanıp içeri girmeye çalışıyorlar. Oy verdikleri kişilerin asla bir yolsuzluğa bulaştığına ya inanmıyorlar ya da umursamıyorlar.

Dizi boyunca anlatılan bazı olaylar ülkemizden de tanıdık geldiği için yabancılık çekmiyorsunuz ve devamında ne olacağını düşünüp izlemeyi sürdürüyorsunuz. Yıllarca polisin uğraşıp sonunda yakaladığı suçluların, ellerini ve kollarını sallayarak dışarı çıkması ve görevini yapan polislerin baskı sonucu görevden alınmaları bence sadece Brezilya halkına değil izleyen herkese bir şeyler ifade edecektir. Netflix yine başarılı bir yapımla karşımıza çıkmış ve tarafsız bir gözle gerçekleri tüm dünyaya sunmuş.

Dizi hakkında hiç eleştiri yapılmamış. İlk eleştiriyi sen yap.

Bu yazıyı paylaşın:

TAVSİYE DİZİLER

Dark Matter

(Uzay Dizisi)

Dark Matter, 2015 kanada yapımı aksiyon, bilimkurg …

Devamını Oku

Vikings

Vikings, tarihsel drama türünde bir Kanada-İrlanda …

Devamını Oku

For Life

(Dram)

İlk bölümü 11 Şubat 2020’de ABC kanalında ya …

Devamını Oku
User Avatar

Kürşat Kanepeci

Adım Kürşat Kanepeci. 7 Ekim 1987 tarihinde Adana'da doğdum. 2018 yılında Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldum. Kamera kullanmayı seviyorum.Şu an hem iş arıyor hem de KPSS'ye hazırlanıyorum.