Yazar: Kürşat Kanepeci

Dram Dizileri Gizem Dizileri Tarih Dizileri

The Name of The Rose

(Dram, Tarih, Gizem)
654 Okunma
Devam Ediyor

7.2
YAZAR 7.5
PUAN 7.3

İlk bölümü 4 Mart 2019 tarihinde RAI kanalında yayınlanan The Name of The Rose, Orta Çağ’da geçen, Dram, Tarih ve Gizem türlerini içerisinde barındıran bir İtalyan dizisidir.

Yaratıcı: Giacomo Battiato

Konusu


Umberto Eco’nun aynı isimli romanından uyarlanan The Name of The Rose, daha önce 1987 yılında film olarak izleyicilerle buluşmuş ve birçok ödüle layık görülmüştü. 1327 yılında geçen öyküde, Alplerde bulunan bir manastırda rahipler gizemli şekilde öldürülmektedirler. Bir Fransisken rahibi olan Baskerville’li William ve genç yardımcısı Melkli Adso, bu cinayetleri araştırmaya başlarlar. Bu sırada engizisyoncu Bernardo Gui de manastıra gelmiştir ve tek amacı Papa’ya karşı olan herkesi yakalayıp cezalandırmaktır. Baskerville’li William da listededir.

Oyuncular


# İsim Dizideki İsim
1 Rupert Everett Bernardo Gui
2 Fabrizio Bentivoglio Remigio
3 James Cosmo Jorge
4 Michael Emerson The Abbot
5 Nina Fotaras The Girl
6 Stefano Fresi Salvatore
7 Damian Hardung Adso of Melk
8 Rinat Khismatouline Cardinal du Pouget
9 Max Malatesta Aymaro
10 Richard Sammel Malachia
11 Greta Scarano Anna
12 Benjamin Stender Benno of Uppsala
13 John Turturro William of Baskerville
14 Piotr Adamczyk Severinus
15 Alessio Boni Dolcino
16 Maurizio Lombardi Berengar
17 Fausto Maria Sciarappa Nicola of Morimondo
18 Guglielmo Favilla Venanzio
19 Andrea Bruschi The Cook
20 Christian Catanzano Monk

Yazar Yorumu


Umberto Eco’nun herkesçe başyapıt olarak görülen Gülün Adı adlı romanından uyarlanan The Name of The Rose, her ne kadar romanı okuyanları pek tatmin etmiş gibi görünmese de benim gibi okumayanlar için çok değerli ve uzun süre unutulmayacak bir dizi olmayı başardı. Orta Çağ karanlığını bizlere kusursuz bir şekilde sunan dizide, oyunculuk ve atmosfer de bir o kadar mükemmeldi. Ayrıca, kadınların kolaylıkla cadılıkla suçlanıp yakılabildiği bir dönemi izlemek de empati duygunuzun gelişmesine katkıda bulunabiliyor.

The Name of The Rose’u izlerken her dönemde en çok korkulan şeyin bilgi olduğuna şahitlik ediyoruz. Modern Çağ’da da yaşasan Orta Çağ’da da yaşasan her zaman bilgi en değerli şey oluyor ve bunun için birçok masum insan zarar görebiliyor.

Dizi aynı zamanda belgesel görevi de görebiliyor. İzlediğimiz süre boyunca Hristiyanlığın ne gibi aşamalardan geçtiğini, kendi içinde nasıl bölündüğünü de öğrenebiliyoruz.

Diziyi izlerken sürekli yeni gizemlerin ortaya çıkışı da izleyicilerin 8 bölümü bir çırpıda izleyip bitirmesini sağlıyor. Merak duygunuzu tatmin etmek istiyorsunuz. Ama yine de hala diziyi izlemediyseniz öncelikle kitabı okumanızı tavsiye ederim.

1 Yorum
  1. User Avatar
    Selami Kara

    Eğer hala kitabını okumadıysanız diziyi izlemeden önce kitabı okumanızı tavsiye ediyorum. Daha sonra diziyi izleyip aradaki farklara karar verebilirsiniz. Diziye gelecek olursak oyunculuk ve orta çağ atmosferi muazzam bir şekilde gerçekçiydi. Diziyi yazan arkadaşın belgesel benzetmesine de sonuna kadar katılıyorum.

Bu yazıyı paylaşın:

TAVSİYE DİZİLER

3% – Yüzde 3

(Yüzde Üç)

3% Yüzde 3 Netflix in yeni dizisi 2016 yapım Aksiy …

Devamını Oku

Farscape

(Macera, Dram, Bilim Kurgu)

1999-2003 yılları arasında Avustralya ve ABD ortak …

Devamını Oku

A Million Little Things

(Komedi, Dram)

A Million Little Things, 2018 yılında ekranlara ge …

Devamını Oku
User Avatar

Kürşat Kanepeci

Adım Kürşat Kanepeci. 7 Ekim 1987 tarihinde Adana'da doğdum. 2018 yılında Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldum. Kamera kullanmayı seviyorum.Şu an hem iş arıyor hem de KPSS'ye hazırlanıyorum.