Yazar: Cem

Animasyon Dizileri

Elfen Lied

(Anime Dizi Elf Şarkısı)
227 Okunma
Final Yaptı

8.1
YAZAR 7.7
PUAN -
İlk Sen Oyla !

Elfen Lied, Elf Şarkısı Lynn Okamoto tarafından oluşturulmuş bir Japon manga ve anime serisidir. Japonya’da Şūeişa tarafından Haftalık Young Jump dergisinde yayınlanan Elfen Lied yirmi cildin tamamlanması ile sonlanmıştır. Anime uyarlaması 25 Temmuz 2004 Japonya’da, manga henüz tamamlanmamışken yayınlanmaya başladı. Bu durum animenin konusunun bazı noktalarda mangadan ayrılmasına yol açtı. Fazladan bir OVA bölümü 21 Nisan 2005’te çıkarıldı. Anime 13 bölüm sürdü. Dikkat Elfen Lied aşırı bir şekilde duygusal ve fiziksel şiddet içermektedir.

Elfen Lied ismi Almanca’dır. Elf Şarkısı anlamına gelmektedir.

Konusu


İnsanların bir sonraki evrimi olduğuna inanılan Dicloniuslar, bilim insanları tarafından insanlığın düşmanı olarak sıfatlandırılmıştır. Normal insanlardan fiziksel olarak tek farkları iki boynuzlu olmalarıdır. Oysa çok farklı bir silahları daha vardır, hatta bu tehlikeli silahla doğmuşlardır. Bu tehlikeli silahın bilimsel adı vektördür. Vektörler, normal insanların göremediği ortalama 2 mt. uzunluğundaki kollardır. Öldürmeye eğilimli Dicloniuslar, bu silahı kullanmayı öğrendiklerinde insanlığı yok etmeye çalışan varlıklar olurlar. Bunun için önleme ihtiyaç duyan bilim insanları, doğan bütün boynuzlu çocukları ya öldürür, ya da lablarda denek olarak kullanmak için hapsederler.

Bir gün bu lablardan kaçmayı başaran bir Diclonius, insanların arasına karışır. Adı Lucy olan bu Diclonius, kaçarken başına aldığı bir kurşun darbesiyle hafızasını kaybetmiş ve kişiliği bölünmüştür. Sabaha karşı denizi izlemeye gelen iki kuzen Yuka ve Kouta, sadece “nyuu” diyebilen iki boynuzlu çıplak bir kızla karşılaşırlar. Nyuu’yu evlerine götürürler ve onunla yaşarlar. Ama Nyuu’nun hafızası zaman zaman yerine gelir ve o zaman acımasız katil Lucy’ye dönüşür.

İnsanlığın yok olmasını engellemek isteyen bilim insanları Lucy’yi öldürmek zorundadırlar. Bunun için önce Nana (7 numara) daha sonra da Mariko (35 numara)yı kullanmalıdırlar.

Evi zamanla Yuka, Mayu ve Nana ile dolan Kouta, zaman içerisinde unuttuğu bazı şeyleri hatırlayacaklardır…

Oyuncular


# İsim Dizideki İsim
1 Sanae Kobayashi Lucy
2 Chihiro Suzuki Kota
3 Mamiko Noto Yuka
4 Adam Conlon Kohta
5 Nancy Novotny Yuka
6 Kira Vincent Davis
7 Emiko Hagiwara Mayu
8 Yuki Matsuoka Nana
9 Hitomi Nabatame Shirakawa
10 Osamu Hosoi Kurama
11 Masakazu Kohara Researcher
12 Jôji Nakata Bando
13 Kinryû Arimoto Chief Kakuzawa
14 Maria Yamamoto Kanae

Yazar Yorumu


Dinlerken insanı alıp götüren jenerik müziğiyle, aşırı şiddet ve yoğun dram içeren senaryosu ile ilk bölümden 14. final bölümüne kadar sıkılmadan kendini izlettiren başarılı bir animasyon filmi olmuş. Çizimlerde gayet kaliteliydi. Baştan sona türkçe altyazılı olarak izledim. Seyretmeyenler varsa tavsiye ederim. Ve bitince büyük boşluk yaratan nadir animelerden biri bana göre.

Çizim/Animasyon: 10/10
Hikaye: 10/10
Karakterler: 10/10
Müzikler: 10/10
Genel: 10/10

1 Yorum
  1. User Avatar
    ali

    Anime dizilere oldukça ilgiliyim, araştırırken sitenizi buldum çok güzel bir yazı olmuş. Emeğine sağlık admin, siteni takip etmeye devam edeceğim.

Bu yazıyı paylaşın:

TAVSİYE DİZİLER

Saint Seiya: Knights of the Zodiac

(Aksiyon, Animasyon, Macera)

İlk sezonu 19 Temmuz 2019 tarihinde Netflix platfo …

Devamını Oku

Fairy Tail

Fairy Tail, Hiro Mashima tarafından yazılan bir Ja …

Devamını Oku

Love, Death & Robots

(Animasyon, Komedi, Fantastik, Bilim Kurgu)

İlk bölümü 15 Mart 2019 tarihinde Netflix platform …

Devamını Oku
User Avatar

Cem

Balıkesir/Bandırmalı Boş zamanlarında Dizi İzleyen Web Yazılım Bölümü Mezunu ancak Hobi Amaçlı Takılan Kendi halinde biri :) Dizi Öneri Tavsiye Sayfası 2 Yılını doldurmak üzere. Bu nedenle destekleriniz için teşekkürler daha da geliştirmek dileğiyle...