Yazar: Kürşat Kanepeci

Aksiyon Dizileri BilimKurgu Dizileri Dram Dizileri Fantastik Diziler Yoklukta İzlenir

Black Lightning

(Siyah Yıldırım)
358 Okunma
Devam Ediyor

6.4
YAZAR 6.1
PUAN 9.0

Yönetmenliğini Salim Akil‘in yaptığı Black Lightning dizisi 2018 yılında çıkmıştır. Bilim kurgu, fantastik, aksiyon ve dram türlerini içinde barındıran bu DC evrenine ait süper kahraman dizisi The CW kanalında yayınlanmaktadır. Dizinin yapımcılığını Greg Berlanti, senaristliğini Salim Akil ve Mara Brock Akil beraber yapmaktadırlar. Dizinin her sezonu 13 bölümden oluşacaktır.

Konusu


Black Lightning, DC’nin kendi çizgi roman serisinin başlığını çeken ilk Afrikalı-Amerikalı süper kahraman olma ayrıcalığına sahiptir. Ayrıca DC’nin ırkçılığa karşı olduğunu gösterebilmek için birçok karakterini sonradan afroamerikalı yaptığını da görüyoruz. Bunların en başında da Wally West ve Irish West geliyor. Black Lightning dizisi, çoğunluğunu afroamerikalıların oluşturduğu Freeland denilen bir bölgede geçiyor. Genç yaşta yıldırım yeteneğini fark edip insanlara yardım etmek için kullanan Cress Williams, Black Lighning olarak tüm bölge halkının kahramanı olsa da çok kolay yaralanabiliyor. Bir gece ölümcül bir yara aldıktan sonra ailesinin geleceği ve huzuru için süper kahramanlığı bırakıp okul müdürü olarak gençlere yardım etmeyi seçiyor. Dizi de bu 9 yıldan sonra başlıyor. One Hundred adlı çetenin insanlara yaptığı zulümler ve kirli polisler yüzünden Black Lightning sokaklara dönmeye mecbur kalıyor. Diğer yandan büyük kızı Anissa Price da kendi süper güçlerinin farkına varmaya başlıyor.

Oyuncular


# İsim Dizideki İsim
1 Cress Williams Black Lightning
2 China Anne McClain Jennifer Pierce
3 Nafessa Williams Anissa Pierce
4 Christine Adams Lynn Pierce
5 Marvin 'Krondon' Jones III Tobias Whale
6 Damon Gupton Inspector Henderson
7 James Remar Peter Gambi
8 Skye P. Marshall Ms. Fowdy
9 William Catlett Lala
10 Charlbi Dean Kriek Syonide

Yazar Yorumu


Şu an The CW kalanında DC evrenine ait 4 süper kahraman dizisi bulunuyor ve Black Lightning’le beraber bu tür dizileri beşlemiş durumdalar. Dizi hakkında henüz olumlu ya da olumsuz yorum yapmak için erken olsa da diğer dizilerle yarışması zor görünüyor. Dizi, daha çok Amerika’da Freeland denilen bölgede yaşayan afroamerikalıların yaşadığı zorlukları, kirli polislerin kendilerine karşı olumsuz tavırları ve One Hundred denilen siyahi çetenin halka karşı uyguladığı baskıya karşı süper kahramanımızın Black Lightning olarak 9 yıl sonra ortaya çıkıp yardım etmesi üzerine kurulu. Şimdilik görünen bir süper kötü yok. Bu nedenle bir aile dizisi havasında işleniyor. Ayrıca CW kanalında yayınlanan diğer dizilerdeki kahramanlara göre Black Lightning, çok kolay yaralanabilen bir yapıya sahip. Flash’ın dizide sürekli dayak yemesini eleştiren kişilerin bu diziyi izlediklerinde Flash’a karşı daha olumlu yaklaşacaklarına eminim. Ayrıca gelecek sezonki süper kahraman dizilerinin ortak bölümlerinde Black Lightning’in de olabileceği söyleniyor.

1 Yorum
  1. User Avatar
    Zehra Aydın

    DC evreninde bir süper kahraman ailesini anlatan dizi, ilk bölümlerinde ilgimi çekse de sonradan sıkıcı gelmeye başladı. Son sezonunu izlemek gelmedi içimden. Ama süper kahraman dizilerini seviyorsanız izlemelisiniz.

Bu yazıyı paylaşın:

TAVSİYE DİZİLER

Humans

Humans 2015 ABD yapımı Bilim Kurgu, Dram Türünde Y …

Devamını Oku

Numb3rs

(Sayılar)

Numb3rs, 2005 yılında başlayan ABD yapımı pol …

Devamını Oku

Nobody’s Looking

(Dram, Komedi)

İlk sezonu 22 Kasım 2019 tarihinde Netflix platfor …

Devamını Oku
User Avatar

Kürşat Kanepeci

Adım Kürşat Kanepeci. 7 Ekim 1987 tarihinde Adana'da doğdum. 2018 yılında Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldum. Kamera kullanmayı seviyorum.Şu an hem iş arıyor hem de KPSS'ye hazırlanıyorum.