Yazar: Cem

Dram Dizileri Fantastik Diziler Final Yapan Diziler Macera Dizileri Tarih Dizileri

Merlin

(Gizemli Büyücü Merlin)
185 Okunma
Final Yaptı

7.9
YAZAR 8.3
PUAN 8.3

Merlin, 20 Eylül 2008’de başlamış olan fantastik-drama türünde bir İngiliz televizyon dizisi. Dizi Kral Arthur efsanelerine ve gizemli büyücü Merlin’in Arthur bir prens iken başlamış olan ilişkilerine dayanır ancak efsanenin geleneksel versiyonlarından belirgin bir biçimde farklılık gösterir. İngiliz televizyon kanalı BBC One için Shine Limited adındaki bağımsız bir prodüksiyon şirketi tarafından çekilmiştir. Dizinin 2. sezonu 19 Eylül 2009’da başlamış, 19 Aralık 2009’da bitmiştir. 3. sezon yayını 9 Ocak 2011 de başladı. 4. sezon ise Türkiye’de 19 Şubat 2012 tarihinde başladı. Dizi Türkiye’de CNBC-e ve e2 kanallarında yayınlanmaktaydı. Dizi 24 Aralık 2012’de sona ermiştir.

 

Konusu


İngiliz yapımı bir dizi olan Merlin’de sihrin ve doğaüstü yaratıkların diyarı Camelot‘ta ileride önemli bir büyücü olacak Merlin’in gençlik yıllarını konu almaktadır. Kral Uther tarafından yönetilen Camelot Krallığı’nda büyü yapmanın yasak olduğu bir dönemde, doğaüstü yeteneklere sahip Merlin adında genç bir adamın yolu ileride tahta geçecek Prens Arthur’la kesişir. İki genç adamın rekabetle başlayan tanışıklıkları kısa sürede dostluğa dönüşür. Dizide belirtildiği kadarıyla hem Camelot, hem de diğer krallıkların kaderinde büyük rol oynayacaklardır.

Oyuncular


# İsim Dizideki İsim
1 Colin Morgan Merlin
2 Bradley James Arthur
3 Richard Wilson Gaius
4 Anthony Head Uther Pendragon
5 Angel Coulby Guinevere (Gwen)
6 John Hurt Büyük Ejder (Kilgharrah)
7 Katie McGrath Morgana

Yazar Yorumu


Merlin i baştan sona 5 sezonunu birden izledim. Yabancı dizi olarak izlediğim ilk dizilerden biri fantastik-bilimkurgu türünde olması içinde tarih barındırması benim için yeterli. Bradley James ‘i ünlü yapan dizidir. Merlin sayesinde şöhreti yakaladığını düşünüyorum. Ancak dizide her zaman sorguladığım şey şudur Katie McGrath yani Morgana‘yı canlandıran kadın bu kadar güzel bir kadın nasıl kötü karakteri canlandırabilir anlamıyorum. 🙂 Merlin i izlemediyseniz izlemenizi tavsiye ederim. Spoiller vermek istemiyorum.

1 Yorum
  1. User Avatar
    Zeynep Gönen

    Çocukken Arthur ve yuvarlak masa şövalyelerini anlatan çizgi filmi izlemiş ve çok sevmiştim. Yıllar sonra da tesadüfen cnbc-e kanalında bu diziyi görüp izlemeye başladım. O günden beri her hafta izlemeye devam ettim ama maalesef under the dome adlı dizi için Merlin’i bitirdiler. Henüz bu diziyi izlememiş olanlar çok şey kaybetmiş demektir.

Bu yazıyı paylaşın:

TAVSİYE DİZİLER

Frontera Verde

(Fantastik, Gerilim, Suç)

İlk bölümü 16 Ağustos 2019 tarihinde Netflix platf …

Devamını Oku

The Flash

(Aksiyon, Macera, Dram)

The Flash aynı adlı DC Comics çizgi romanından uya …

Devamını Oku

Tijuana

(Suç, Dram)

5 Nisan 2019’de 11 bölüm olarak Netflix plat …

Devamını Oku
User Avatar

Cem

Balıkesir/Bandırmalı Boş zamanlarında Dizi İzleyen Web Yazılım Bölümü Mezunu ancak Hobi Amaçlı Takılan Kendi halinde biri :) Dizi Öneri Tavsiye Sayfası 2 Yılını doldurmak üzere. Bu nedenle destekleriniz için teşekkürler daha da geliştirmek dileğiyle...