Yazar: Cem

Dram Dizileri Final Yapan Diziler Gerilim Dizileri Macera Dizileri Polisiye Diziler Popüler Diziler

Prison Break

(Büyük Kaçış)
141 Okunma
Final Yaptı

8.5
YAZAR 8.9
PUAN 8.0

Türkçe Adı : Büyük Kaçış , ABD yapımı bir aksiyon dizisi. Hikâyesi Paul Scheuring tarafından ortaya atılmış ve FOX şirketi tarafından 2005 yılında dizi hayatına adım atmıştır.

Dizinin başrollerinde Wentworth Miller, Dominic Purcell, Sarah Wayne Callies, Amaury Nolasco yer alır. Yaklaşık 42 ülkede yayınlanan 22 bölümlük ilk sezon, ABD’de 29 Ağustos 2005 tarihinde Fox kanalında gösterilmeye başlanmıştır, Türkiye’de CNBC-e kanalı tarafından yayınlanmıştır. Sezon finali Türkiye’de 15 Mayıs 2006 tarihinde yayınlanan dizinin ikinci sezonu, 1 Mart 2007 tarihinde CNBC-e ekranlarına geri dönmüştür. Aynı sezon, 26 Temmuz 2007 tarihinde Sona bölümü ile sona ermiştir. 3. sezon 17 Eylül 2007’de başlamış ve 22 bölüm çekileceği planlanmasına rağmen Amerikan Senaryo Yazarları Birliği’nin grevinden dolayı sadece 13 bölüm çekilebilmiştir. Bugüne kadar 3 sezon boyunca toplam 57 bölüm yayınlanmıştır. 4. sezon ise Amerika’da 1 Eylül 2008’de başlamış ve 1 Aralık itibariyle 12. bölümü yayınlanmıştır. 4. sezonun finali aynı zamanda dizinin finali olacağı açıklanmıştır. 15 Mayıs 2009 itibariyle dizi final bölümü ile ekranlara veda etmiştir. 4.Sezon Final bölümündeki şaşırtıcı sonu açıklamak için yapımcılar tarafından 2 özel bölümlük DVD çıkarılmış, Büyük Kaçış: Son Kaçış ismiyle satışa sunulmuştur.

Dizi, 9 Haziran 2009 tarihinde ilk bölümünden itibaren Star TV kanalında Büyük Kaçış adıyla Türkçe dublaj ile gösterime girmiştir. Michael Scofield’i Murat Şen, Lincoln Burrows’u Erol Eren seslendirmiştir.Türkiye’de büyük bir ilgi görmüştür.

Konusu


Bir inşaat mühendisi olan Michael Scofield (Wentworth Miller) Başkan Yardımcısı’nın kardeşini öldürmek suçuyla idam cezasına çarptırılan ağabeyi Lincoln Burrows’u (Dominic Purcell)kurtarmak için tüm yasal yolların tükendiğini farkedince işi kendisi halletmeye karar verir ve kusursuz bir hapisten kaçış planı hazırlar. Ardından göstermelik bir banka soygunu düzenler ve cezaya çarptırılır.Bu planların hepsini şüphenelinmeyecek şekilde vücutuna dövemsini aptırır. Sağlık sorunlarını bahane eden Michael, ağabeyinin bulunduğu Fox River Eyalet Hapishanesi’ne gönderilir.Michael, içeride beklenmedik durumlarla karşılaşır ve ağabeyini kaçırmak için girdiği hapishaneden 7 kişiyi daha kaçırmak zorunda kalır. Bu sırada planlarını hayata geçirmek için revir doktoru Sara Tancredi’yi (Sarah Wayne Callies) ve hapishane müdürü Henry Pope‘u kullanır. Bu sırada da Sara’ya aşık olur. Michael’ın kaçış planında azılı gardiyan şefi Brad Bellick (Wade Williams) onun planını zora sokmaktadır.

Oyuncular


# İsim Dizideki İsim
1 Wentworth Miller Michael Scofield
2 Dominic Purcell Lincoln Burrows
3 Sarah Wayne Callies Doktor Sara Tancredi
4 Robin Tunney Veronica Donovan
5 Paul Adelstein Ajan Paul Kellerman
6 Amaury Nolasco Fernando Sucre
7 William Fichtner Ajan Alexander Mahone
8 Rockmond Dunbar Benjamin Miles
9 Chris Vance James Whistler
10 Peter Stormare John Abruzzi
11 Wade Williams Yüzbaşı Brad Bellick
12 Marshall Allman Lincoln 'LJ' Burrows, Jr.
13 Danay Garcia Sofia Lugo
14 Robert Wisdom Gretchen Morgan
15 James Hiroyuki Liao Roland Glenn
16 Michael Rapaport Ajan Don Self

Yazar Yorumu


8,5 bence bu dizi için düşük  fazlasını hak ediyor. Senaryo ve oyunculuk harika. Bu şekilde özenli ve akıl dolu bir senaryoya sahip dizi  bir daha zor gelir. Paul Scheuring gerçekten çok iyi yazmış. Kesinlikle izlemeniz gereken bir dizi ana tema Aile her şeyden önemlidir 🙂

1 Yorum
  1. User Avatar
    Fazıl Akkaya

    İlk sezonu Star Tv’de Türkçe dublaj yayınlandığı zaman bu diziyi fark edip izlemeye başlamıştım. Daha sonra sardı beni ve izlemeye devam ettim. Dizi neredeyse kusursuz bir şekilde ilerliyor. Keşke uzun yıllar sürseydi.

Bu yazıyı paylaşın:

TAVSİYE DİZİLER

Manifest

(Dram, Gizem)

Manifest, 2018 yılında başlayan Gizem, Dram türünd …

Devamını Oku

My Name is Earl

(Benim Adım Earl)

My Name Is Earl, Greg Garcia’nın yarattığı,  …

Devamını Oku

Harley and the Davidsons

(Harley ve Davidsons (Mini Dizi))

Harley and the Davidsons, 2016 ABD yapımı biy …

Devamını Oku
User Avatar

Cem

Balıkesir/Bandırmalı Boş zamanlarında Dizi İzleyen Web Yazılım Bölümü Mezunu ancak Hobi Amaçlı Takılan Kendi halinde biri :) Dizi Öneri Tavsiye Sayfası 2 Yılını doldurmak üzere. Bu nedenle destekleriniz için teşekkürler daha da geliştirmek dileğiyle...