Yazar: Cem

Dram Dizileri Gerilim Dizileri Popüler Diziler Suç Dizileri

Fargo

(Suç, Drama, Gerilim)
692 Okunma
Devam Ediyor

9.0
YAZAR 9.2
PUAN 9.0

Fargo, Noah Hawley tarafından yazılmış ABD yapımı Kara mizahSuç filmi türü bir dizidir. Dizi aynı ismi taşıyan 1996 yapımı Coen kardeşler tarafından yönetilmiş ve birçok ödül kazanan Fargo (film) den esinlenilmiştir.

Yaratıcıları: Noah Hawley

Konusu


2006 yılının Ocak ayında Lorne Malvo (Billy Bob Thornton) Bemidji, Minnesota’dan geçerken tesadüf eseri karşılaştığı “ezik” Lester Nygaard’ı (Martin Freeman) kirli aklı ve şiddetiyle tesir altında bırakır. Bu sırada çaylak memur Molly Solverson (Allison Tolman) ve Duluth polis memuru Gus Grimly (Colin Hanks) birlik olurlar ve Malvo ile Nygaard’ın ilişkisi olabileceğine inandıkları bir dizi cinayetleri araştırmaya başlarlar.

Oyuncular


# İsim Dizideki İsim
1 Billy Bob Thornton Lorne Malvo
2 Martin Freeman Lester Nygaard
3 Colin Hanks Gus Grimly
4 Allison Tolman Molly Solverson
5 Russell Harvard Mr. Wrench
6 Kirsten Dunst Peggy Blumquist
7 Ewan McGregor Emmit Stussy
8 Patrick Wilson Lou Solverson
9 Carrie Coon Gloria Burgle
10 Jesse Plemons Ed Blumquist
11 Mary Elizabeth Winstead Nikki Swango
12 David Thewlis V.M. Varga
13 Ted Danson Hank Larsson
14 Bokeem Woodbine Mike Milligan
15 Brad Mann Gale Kitchen
16 Bob Odenkirk Bill Oswalt
17 Keith Carradine Lou Solverson

Yazar Yorumu


Dizi başlangıcında; “Bu gerçek bir hikayedir. Bu filmde anlatılan olaylar 2006‘da Minnesota’da yaşanmıştır. Geride kalanların isteği doğrultusunda isimler değiştirilmiştir. Ölenlere saygıdan dolayı, diğer her şey gerçekleştiği gibi anlatılmıştır.” denilse de bu tamamen bir kurgudur. 1996 yılında çekilen Fargo (film) de yine aynı şey söz konusudur. Filmin yönetmeni Joel Coen “Gerçeğe bağlılık ile çok ilgilenmedik. Temel olaylar gerçek vakalara dayanıyor ama karakterler tamamıyla kurgulandı. Eğer seyirci bir şeyin gerçek olaylara dayandığına inanırsa, aksi takdirde kabullenmeyeceği şeyleri yapabilmeye başlarsınız.” demiştir. Ayrıca Coenler bu cinayetlerin, Minnesota’da olmasa bile, gerçekten işlendiğini söylemektedir.

Arkadaşlar dizi harika bir kara mizah. Lorne Malvo (Billy Bob Thornton) ve Lester Nygaard (Martin Freeman) harika performans. Billy kötü karakteri çok iyi canlandırıyor aynı şekilde Billy’nin etkisinde kalan Lester ezik karakterini çok iyi oynuyor. Dizinin başında bende cinayet işleyeceğine inanmamıştım o karakterin. Kışın çay ve kahve eşliğinde izlenecek harika dizilerden biri.

Ayrıca, Ağustos 2014’te yapılan 66. Emmy Ödülleri’nde en iyi mini-dizi ödülünü kazanmıştır. Her sezon değişen hikâyeler arasında küçük bağlantılar bulunsa da genel olarak antoloji formatındadır.

Bu diziyi izleten Harika sürükleyici senaryosu, Billy Bob Thornton ve Martin Freeman.
Kesinlikle Kaçırmayın.

 

2 Yorum
 1. User Avatar
  Selami Kara

  Filmini izlerken çok sıkılmıştım. Bana göre durağan ve akıcı olmayan bir tarzda işleniyor. Ama yine de izleyip kendi kararınızı verin.

  • User Avatar
   yurdakul

   Dizi de nasıl bir haraketlilik bekliyorsunuz ki dizi gayet güzel çay kahve eşliğinde izlenecek bir dizi. Acaba yakalanacak acaba ne olacak ilerisini sürekli merak ediyorsunuz.

Bu yazıyı paylaşın:

TAVSİYE DİZİLER

Mom

(Komedi, Drama, Romantik)

Mom, 2013 yılında CBS kanalı tarafından yayınlanma …

Devamını Oku

Narcos: Mexico

(Suç, Drama)

Narcos: Mexico; 2018 yılı içerisinde Netflix taraf …

Devamını Oku

Chilling Adventures of Sabrina

(Dram, Fantastik, Korku)

Chilling Adventures of Sabrina, 2018 yılında diziy …

Devamını Oku
User Avatar

Cem

Balıkesir/Bandırmalı Boş zamanlarında Dizi İzleyen Web Yazılım Bölümü Mezunu ancak Hobi Amaçlı Takılan Kendi halinde biri :) Dizi Öneri Tavsiye Sayfası 2 Yılını doldurmak üzere. Bu nedenle destekleriniz için teşekkürler daha da geliştirmek dileğiyle...