Yazar: Kürşat Kanepeci

Dram Dizileri Suç Dizileri

Tijuana

(Suç, Dram)
781 Okunma
Devam Ediyor

8.0
YAZAR 8.5
PUAN 7.5

5 Nisan 2019’de 11 bölüm olarak Netflix platformunda yayınlanan Tijuana, Suç ve Dram türlerini başarılı şekilde işleyen bir Meksika dizisidir.

Yaratıcılar: Zayre Ferrer, Daniel Posada

Konusu


Meksika’da eyalet valisi seçimleri yaklaşmıştır. Bağımsız aday olan ve işçi sınıfına mensup bir siyasetçi suikaste kurban gider. Frente Tijuana isimli yerel bir gazetede çalışan gazeteciler de tehditlere aldırış etmeden suikastin arkasındaki ismi bulmaya çalışırlar.

Oyuncular


# İsim Dizideki İsim
1 Damián Alcázar Antonio Borja
2 Tamara Vallarta Gabriela Cisneros
3 Rolf Petersen Lalo
4 Claudette Maillé Federica
5 Tete Espinoza Malu
6 Iván Aragón Andrés Borja
7 Rodrigo Abed G. Muller
8 Martha Claudia Moreno Lucía Torres
9 Eden Villavicencio Mejia
10 Giancarlo Ruiz Julian Sabines
11 Andrés Delgado Daniel Muller

Yazar Yorumu


Tijuana dizisinde, bölümlerin başında gerçek hikayelere dayanmadığı vurgulansa da izlerken olaylar o kadar çok gerçekçi geliyor ki aklınızda soru işaretleri oluşuyor. Meksika’daki siyasetin ne kadar çok kirlendiği ve mafyayla iç içe olduğu dizi boyunca gözler önüne seriliyor. En önemlisi de insan hayatının ne kadar önemsiz olduğunu fark ediyorsunuz. Sadece bu dizi çekilirken bile ülkede 11 gazeteci öldürülmüş. Sanki 11 bölüm boyunca dizi değil de Meksika’nın kirli yüzünü anlatan bir belgesel izliyorsunuz.

Diziye teknik olarak bakacak olursak sinematik çekimler falan beklemeyin. Ama bu demek değildir ki dizi kötü çekilmiş. Sadece nasıl çekilmesi gerekiyorsa öyle çekmiştir. Basit ama başarılı ve çok gerçekçi. Dizi boyunca neredeyse tüm iç sahneler karanlık. Işıklar açıldığında bile bir karanlık çökmüş gibi bir ortam var. Tam da ülkenin durumunu yansıtacak şekilde. Oyunculuklara tek kelime bile olumsuz söz söyleyemem. Sanki kendi hayatlarını canlandırıyorlardı. Müzikler de dizinin izleyicilerine anlatmak istediği gerçeklere uygun olarak seçilmiş.

Kısacası, Netflix yine bir başyapıt yaratmış ve biz izleyicilere sunmuş. Umarım dizinin 2. sezonu gelir ve bizi merak içinde bırakmazlar.

Dizi hakkında hiç eleştiri yapılmamış. İlk eleştiriyi sen yap.

Bu yazıyı paylaşın:

TAVSİYE DİZİLER

Outlander

(Dram, Fantastik, Romantik, Tarih)

Outlander, 2014 yılında yayımlanmaya başlayan Dram …

Devamını Oku

Zoo

(Hükmeden Hayvanlar)

Zoo, James Patterson ve Michael Ledwidge tarafında …

Devamını Oku

Castle Rock

(Drama, Fantezi, Korku)

Castle Rock, 2018 Hulu yapımı Drama, Fantezi, Kork …

Devamını Oku
User Avatar

Kürşat Kanepeci

Adım Kürşat Kanepeci. 7 Ekim 1987 tarihinde Adana'da doğdum. 2018 yılında Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldum. Kamera kullanmayı seviyorum.Şu an hem iş arıyor hem de KPSS'ye hazırlanıyorum.