Dizi Öneri: Spartacus Serisi

spartacus dizi öneri

Spartacus, yani bizim tabirimiz ile Spartacüs 🙂 Türkiye’de Game of Thrones‘dan sonra en çok ilgi gören dizilerden birini inceliyeceğiz. 2010 ABD ve Yeni Zellanda ortak yapımı bir dizi olan Spartacus’ün dizi türü Aksiyon, Biyografi, Dram, Fantastik, Macera, Savaş, Suç, Tarih, Erotik Yönetmenler Michael Hurst,  Rick Jacobson,  Jesse Warn senaryo ise Miranda Kwok ,  Steven S. Deknight ,  Daniel Knauf ,  Tracy Bellomo ,  Andrew Chambliss ,  Brent Fletcher ,  Aaron Helbing ,  Todd Helbing ‘e aittir. Ekip olarak çok kalabalık bir ekibe sahip kalabalık olması dizinin için daha iyi oldu daha iyi şeyler ortaya çıktı.


Yazarın Dizi Hakkında Görüşlerini Konunun En Altından Okuyabilirsiniz!


Spartacus Konusu:

 • Sezon 1: Kan ve Kum

Trakyalı bir asker olan Spartacus sürekli baskısı altında kaldıkları Roma Cumhuriyeti ile birlikte Getaelar’a karşı savaşmak için Roma ordusuna katılır. İlk çarpışmadan sonra Spartacus doğuya doğru çekilen Getae ordusunu takip etmek yerine Karadeniz’e gitme emri veren Gaius Claudius Glaber‘a karşı gelir ve köyüne gitmeye karar verir. Köyüne yaklaştığında Getaelar’ın orayı mahvettiğini görür ancak karısı kurtulmuştur. Geceyi bir mağarada karısıyla geçiren Spartacus’u sabah Roma ordusu bulur. Glaber, Spartacus’u köle olarak alır ve karısını da Suriyeli bir tüccara satar. Spartacus daha sonra Ludus’a (Batiatus’un gladyatör okulu) girer ve karısını bulmak için savaşmaya başlar.

 • Sezon 2: Arenanın Tanrıları

Batiatus’ ın evi; şarap ve kadına susamış, kılıç ustası, kötülerin şampiyonu Gannicus ile parıltılı şöhret yolunda yükseliyor. Bu genç Batiatus’ ın uzun zamandır beklidiği andır.
Babasını devirip, kontrolü kendi eline alacak ve gladyatör ordusunu kurmak için hiçbir şeyden çekinmeyecek. Sadık ve kurnaz karısı Lucretia; Batiatus için her türlü oyunu, gizli saklı işi yapacak, gerektiğinde baştan çıkarıcı arkadaşı Gaia’ nın muzip yeteneklerinden yararlanacak. Hep birlikte, insanları kandırmak, bütün gücü kendi ellerine almak ve Capua’ nın kanını emmek için hiçbir şeyden çekinmeyecekler… 2′ sezonda Gannicus’un Nasıl Yükseldiğini Anlatacaktır

 • Sezon 3: İntikam

Spartaküs M.Ö. 73’te kendisiyle birlikte Capua’daki Quintus Lentulus Batiatus’un gladyatör okulundan kaçan 77 arkadaşıyla Vezüv Yanardağı’na sığındı. Küçük bir Roma ordusunca kuşatılan kaçaklar, bir uçurumdan aşağı inerek Romalı askerleri şaşırtıp kaçmayı başardılar. Spartaküs, kendisine katılan ve sayıları 100 bine ulaşan kaçak köle ve gladyatörlerle Lucania’ya doğru yürüdü. Amansız bir çatışma sonucunda Publius Varinius’u yendi ve Thuria ile Metapontion kentlerini yağmaladı. Spartaküs artık Güney İtalya’ya egemen olmuştu. Roma Senatosu birden tehlikenin farkına vardı. M.Ö. 72’de iki konsülün yönetimindeki güçler Spartaküs’ün üzerine gönderildi. Spartaküs onları yendikten sonra kuzeye, Alpler’e doğru yürüyüşe geçti. Gallia Cisalpina valisi onu durdurmaya çalıştıysa da, yenilgiye uğradı. Köle ordusu artık Alpler’i geçebilir ve güvenlik için de dağılabilirdi. Ne var ki, kimse İtalya’dan ayrılmak istemedi. Spartaküs, ister istemez güneye yürümek durumunda kaldı. Lucinia’ya geri dönen ordu, orada ilk kez Marcus Crassus’a yenildi. Spartaküs, Sicilya’ya geçmeyi tasarlayarak Messina’ya çekildi. Onları kaçırmaya söz veren korsanlar sözlerinde durmadı. Crassus köleleri kuşattıysa da, Spartaküs kuşatmayı yararak çekildi. Daha sonra, M.Ö. 71’de, savaşmakta direnen köleler Romalılarca kılıçtan geçirildi. Romalı general Pompeius, Spartaküs’ün ordusundaki çok sayıda kaçağı yakalayıp öldürdü. 6000 kişiyi tutsak alan Crassus, Appia Yolu boyunca tümünü çarmıha gerilir.

 • Final Sezon (Sezon 4):

Gaius Claudius Glaber öldü. Yenilgisinin ardından aylar geçti ve Spartacus ile komutanları Crixus, Gannicus ve Agron’un liderliğindeki isyancılar ordusu Roma’da zafer kazanmaya devam ettiler. Özgürleştirilen köle sayısı binleri bulunca artan isyancı topluluğuyla, Roma’nın en güçlü ordularını bile zorlayan bir güç ortaya çıktı.Spartacus tüm Roma İmparatorluğunu yıkmaya artık her zamankinden daha kararlı. Ashur’un ölümünün ardından, Naevia ve Crixus yeni güçleri ve hırslarıyla tek bir vücut gibi dövüşürken, Gannicus her zaman hayatı dolu dolu yaşama isteğiyle yatağını güzel ve tehlikeli Saxa ile paylaşıyor. İsyancılar hep birlikte kanlı mücadelelerde çarpışıyor ve kaçınılmaz son için hazırlanıyorlar: Roma’yla büyük bir savaş. Roma Senatosu en zengin Romalı’dan yani Marcus Crassus’tan yardım ister. Güçlü ve zeki bir politikacı olan Crassus rakibine saygı duymakta ve Glaber ile ondan öncekilerin yaptığı hataları tekrarlamak istememektedir. Crassus genç ve hırslı Julius Ceasar ile birlik olarak, Spartacus ve isyanı yok etmeye karar verir.Efsanevi yolculuğun destansı sonu, Spartacus: War of the Damned daha önce görülmemiş bir savaş başlatacak.


Spartacus Oyuncular:

Romalılar

 • Ilithyia (Viva Bianca)senatör Albinius’un kızı ve Glaber’in karısı.
 • Quintus Lentulus Batiatus (John Hannah)bir eğitmen (lanista) ve Spartaküs’ün ustası.
 • Seppius (Tom Hobbs)tanınmış bir genç Capua vatandaşı. Spartaküs’ü yakalama onurunu Glaber’dan almayı amaçlamaktadır.
 • Lucretia (Lucy Lawless)Batiatus’un karısı.
 • Tullius (Stephen Lovatt) Batiatus’un iş rakibi.
 • Seppia (Hanna Mangan-Lawrence)Seppius’un küçük kız kardeşi.
 • Gaia (Jaime Murray) sosyeteye girmeye çalışan biri ve Lucretia’nın arkadaşı.
 • Gaius Claudius Glaber (Craig Parker)Spartaküs’ün bir gladyatör olarak köleleştirilmesinden sorumlu bir Roma ordusu büyükelçisi (legatus).
 • Titus Lentulus Batiatus (Jeffrey Thomas) Quintus Batiatus’un babası ve aile oyununun (ludus) sahibi.
 • Publius Varinius (Brett Tucker)Glaber’ın baş siyasi rakibi ve praetor yandaşı.
 • Vettius (Gareth Williams) Tullius’un genç yardımcısı ve rakip oyunun (ludus) sahibi.
 • Solonius (Craig Walsh Wrightson)Batiatus Hanesi’e rakip bir eğitmen (lanista).
 • Tiberius Crassus (Christian Antidormi)Marcus Licinius Crassus’un oğlu, Jül Sezar’ın rakibi

Gladyatör ve Köleler

 • Spartaküs (Andy Whitfield, sonra Liam McIntyre)köle ayaklanmasını başlatmadan önce Lentulus Batiatus’un oyununda (ludus) gladyatörlük yapmış Trakyalı bir köle.
 • Crixus (Manu Bennett)bir Galyalı ve Batiatus’un Spartaküs’ten önceki en iyi gladyatörü. Naevia’ya aşıktır.
 • Gannicus (Dustin Clare)Batiatus oyununun (ludus) şampiyon gladyatörü.
 • Agron (Daniel Feuerriegel)Batiatus oyununa satılan Cermen bir gladyatör. Erkek kardeşi Duro’nun öldüğü ayaklanmada Spartaküs’e ilk katılandı. Daha sonra Spartaküs’ün en iyi savaşçılarından biri oldu.
 • Naevia (Lesley-Ann Brandt, sonra Cynthia Addai-Robinson)Lucretia’ya bağlı kişisel köle. Crixus’a aşıktır.
 • Varro (Jai Courtney)ailesine destek olmak için kendisini oyuna (ludus) satan bir Romalı vatandaş.
 • Sura (Erin Cummings)Spartaküs’ün karısı.
 • Barca (Antonio Te Maioha)lakabı “Kartaca Canavarı”dır. Batiatus’un en başarılı gladyatörlerinden biridir ve ustası için korumalık yapmaktadır.
 • Oenomaus (Peter Mensah)Batiatus’un gladyatör çalıştırıcısı (doctore).
 • Mira (Katrina Law)ölüm tehdidi altında Spartaküs’ü ayartmak için gönderilen köle bir kız. Onun aşığı olur.
 • Melitta (Marisa Ramirez)Lucretia’nın kişisel kölesi ve Oenomaus’un karısı.
 • Ashur (Nick Tarabay)Crixus tarafından arenada bacağı kötürüm bırakılan Asurlu eski bir gladyatör; daha sonra Batiatus’a muhasebeci ve yardımcı olarak çalıştı.

Spartacus Fragman

Spartacus: Blood and Sand Fragman

 Spartacus: Gods of the Arena Fragman

Spartacus: Vengeance Fragman

Spartacus: War of the Damned Fragman

 


Spartacus izlemeli miyim? İmdb? Yazar Yorumu?

Öncelikle belirteyim bu diziyi izlemediyseniz çok şey kaçırmışsınız hemen izleyin dünya fani 🙂 Dizi daha önce filmi çevirilen Spartacus adlı filmin diziye çevirilen versiyonu tabiki biraz erotik ve kanlı sahneler abartılarak eklenmiş versiyonu 🙂 Dizi’de ilk sezon başrol olarak Andy Whitfield oynadı ve harika bir performans sergiledi ancak daha sonra kansere yakalandı kanser tedavisi görmeye başladı ve diziden ayrılmak zorunda kaldı yerine Liam McIntyre geldi. İzleyici Andy nin performansını daha çok beğensede Liam’ı da bir süre sonra diyebilirim Andy bir süre sonra kansere yenik düşdü ve öldü.

Arkadaşlar Spartacus senaryo, efektler, kurgu, oyuncu seçimleri ve Performans açıcısından her yönden harika bir yapım.  Dizi finalinden 1 önceki bölüm “Eledim eledim türküsünü” farketmeyen varmı? İşte o sahne “spartacus eledim eledim sahnesi

İMDB:
8.6 İmdb Puanı;  İmdb puanı diziye göre biraz düşük kalmış e sonunda hikayeye göre kahraman spartacus ölüyor daha ne yapabilirlerdi 🙂

Dört Dörtlük diyebileceğimiz Harika bir dizi ancak Erotik sahneler ve Kanlı sahneler çok fazla kişisel tercihe bakar izlemek İzlemenizi Tavsiye ederim.


SİZLERDE DİZİ HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ YORUM OLARAK BELİRTİNİZ!

Etiketler: , , , , , , , ,

Bu Konuya 4 Kişi Yorum Yapmış Sende Yorum Yap

 1. Harika bir dizi, yabancı dizinlerin neredeyse iyi olanlarının hepsini izledim artık dizi yetişmiyor bana 🙂

 2. Sitenizi her gün hemen hemen takip eden biri olarak bu dizi çok güzeldi ( kan ve kum ) sezonundan sonra bozuldu maalesef ki ama yinede izlemeye değer bir dizidir.

 3. Öneriniz için teşekkür ederim ugun bir zamanda bakıcam

 4. Severek izlediğim bir dizi. Son zamanlarda bunun gibi iyi diziler çıkmaya başladı.

Konuya Yorum Bırakmayı Unutmayın!