Yazar: Cem

Aksiyon Dizileri Dram Dizileri Final Yapan Diziler Popüler Diziler Tarih Dizileri

Spartacus

(Spartacus Serisi)
333 Okunma
Final Yaptı

8.6
YAZAR 9.0
PUAN 7.7

Spartacus, yani bizim tabirimiz ile Spartacüs 🙂 Türkiye’de Game of Thrones‘dan sonra en çok ilgi gören dizilerden birini inceliyeceğiz. 2010 ABD ve Yeni Zellanda ortak yapımı bir dizi olan Spartacus’ün dizi türü Aksiyon, Biyografi, Dram, Fantastik, Macera, Savaş, Suç, Tarih, Erotik Yönetmenler Michael Hurst,  Rick Jacobson,  Jesse Warn senaryo ise Miranda Kwok ,  Steven S. Deknight ,  Daniel Knauf ,  Tracy Bellomo ,  Andrew Chambliss ,  Brent Fletcher ,  Aaron Helbing ,  Todd Helbing ‘e aittir. Ekip olarak çok kalabalık bir ekibe sahip kalabalık olması dizinin için daha iyi oldu daha iyi şeyler ortaya çıktı.

 

Konusu


 • Sezon 1: Kan ve Kum

Trakyalı bir asker olan Spartacus sürekli baskısı altında kaldıkları Roma Cumhuriyeti ile birlikte Getaelar’a karşı savaşmak için Roma ordusuna katılır. İlk çarpışmadan sonra Spartacus doğuya doğru çekilen Getae ordusunu takip etmek yerine Karadeniz’e gitme emri veren Gaius Claudius Glaber‘a karşı gelir ve köyüne gitmeye karar verir. Köyüne yaklaştığında Getaelar’ın orayı mahvettiğini görür ancak karısı kurtulmuştur. Geceyi bir mağarada karısıyla geçiren Spartacus’u sabah Roma ordusu bulur. Glaber, Spartacus’u köle olarak alır ve karısını da Suriyeli bir tüccara satar. Spartacus daha sonra Ludus’a (Batiatus’un gladyatör okulu) girer ve karısını bulmak için savaşmaya başlar.

 • Sezon 2: Arenanın Tanrıları

Batiatus’ ın evi; şarap ve kadına susamış, kılıç ustası, kötülerin şampiyonu Gannicus ile parıltılı şöhret yolunda yükseliyor. Bu genç Batiatus’ ın uzun zamandır beklidiği andır. Babasını devirip, kontrolü kendi eline alacak ve gladyatör ordusunu kurmak için hiçbir şeyden çekinmeyecek. Sadık ve kurnaz karısı Lucretia; Batiatus için her türlü oyunu, gizli saklı işi yapacak, gerektiğinde baştan çıkarıcı arkadaşı Gaia’ nın muzip yeteneklerinden yararlanacak. Hep birlikte, insanları kandırmak, bütün gücü kendi ellerine almak ve Capua’ nın kanını emmek için hiçbir şeyden çekinmeyecekler… 2′ sezonda Gannicus’un Nasıl Yükseldiğini Anlatacaktır

 • Sezon 3: İntikam

Spartaküs M.Ö. 73’te kendisiyle birlikte Capua’daki Quintus Lentulus Batiatus’un gladyatör okulundan kaçan 77 arkadaşıyla Vezüv Yanardağı’na sığındı. Küçük bir Roma ordusunca kuşatılan kaçaklar, bir uçurumdan aşağı inerek Romalı askerleri şaşırtıp kaçmayı başardılar. Spartaküs, kendisine katılan ve sayıları 100 bine ulaşan kaçak köle ve gladyatörlerle Lucania’ya doğru yürüdü. Amansız bir çatışma sonucunda Publius Varinius’u yendi ve Thuria ile Metapontion kentlerini yağmaladı. Spartaküs artık Güney İtalya’ya egemen olmuştu. Roma Senatosu birden tehlikenin farkına vardı. M.Ö. 72’de iki konsülün yönetimindeki güçler Spartaküs’ün üzerine gönderildi. Spartaküs onları yendikten sonra kuzeye, Alpler’e doğru yürüyüşe geçti. Gallia Cisalpina valisi onu durdurmaya çalıştıysa da, yenilgiye uğradı. Köle ordusu artık Alpler’i geçebilir ve güvenlik için de dağılabilirdi. Ne var ki, kimse İtalya’dan ayrılmak istemedi. Spartaküs, ister istemez güneye yürümek durumunda kaldı. Lucinia’ya geri dönen ordu, orada ilk kez Marcus Crassus’a yenildi. Spartaküs, Sicilya’ya geçmeyi tasarlayarak Messina’ya çekildi. Onları kaçırmaya söz veren korsanlar sözlerinde durmadı. Crassus köleleri kuşattıysa da, Spartaküs kuşatmayı yararak çekildi. Daha sonra, M.Ö. 71’de, savaşmakta direnen köleler Romalılarca kılıçtan geçirildi. Romalı general Pompeius, Spartaküs’ün ordusundaki çok sayıda kaçağı yakalayıp öldürdü. 6000 kişiyi tutsak alan Crassus, Appia Yolu boyunca tümünü çarmıha gerilir.

 • Final Sezon (Sezon 4):

Gaius Claudius Glaber öldü. Yenilgisinin ardından aylar geçti ve Spartacus ile komutanları Crixus, Gannicus ve Agron’un liderliğindeki isyancılar ordusu Roma’da zafer kazanmaya devam ettiler. Özgürleştirilen köle sayısı binleri bulunca artan isyancı topluluğuyla, Roma’nın en güçlü ordularını bile zorlayan bir güç ortaya çıktı.Spartacus tüm Roma İmparatorluğunu yıkmaya artık her zamankinden daha kararlı. Ashur’un ölümünün ardından, Naevia ve Crixus yeni güçleri ve hırslarıyla tek bir vücut gibi dövüşürken, Gannicus her zaman hayatı dolu dolu yaşama isteğiyle yatağını güzel ve tehlikeli Saxa ile paylaşıyor. İsyancılar hep birlikte kanlı mücadelelerde çarpışıyor ve kaçınılmaz son için hazırlanıyorlar: Roma’yla büyük bir savaş. Roma Senatosu en zengin Romalı’dan yani Marcus Crassus’tan yardım ister. Güçlü ve zeki bir politikacı olan Crassus rakibine saygı duymakta ve Glaber ile ondan öncekilerin yaptığı hataları tekrarlamak istememektedir. Crassus genç ve hırslı Julius Ceasar ile birlik olarak, Spartacus ve isyanı yok etmeye karar verir.Efsanevi yolculuğun destansı sonu, Spartacus: War of the Damned daha önce görülmemiş bir savaş başlatacak.

Oyuncular


# İsim Dizideki İsim
1 Ilithyia Viva Bianca
2 Quintus Lentulus Batiatus John Hannah
3 Seppius Tom Hobbs
4 Lucretia Lucy Lawless
5 Tullius Stephen Lovatt
6 Seppia Hanna Mangan, Lawrence
7 Gaia Jaime Murray
8 Gaius Claudius Glaber Craig Parker
9 Titus Lentulus Batiatus Jeffrey Thomas
10 Publius Varinius Brett Tucker
11 Vettius Gareth Williams
12 Solonius Craig Walsh Wrightson
13 Tiberius Crassus Christian Antidormi
14 Spartaküs Andy Whitfield ve Liam McIntyre
15 Crixus Manu Bennett
16 Gannicus Dustin Clare
17 Agron Daniel Feuerriegel
18 Naevia Cynthia Addai Robinson
19 Varro Jai Courtney
20 Sura Erin Cummings
21 Barca Antonio Te Maioha
22 Oenomaus Peter Mensah
23 Mira Katrina Law
24 Melitta Marisa Ramirez
25 Ashur Nick Tarabay

Yazar Yorumu


Öncelikle belirteyim bu diziyi izlemediyseniz çok şey kaçırmışsınız hemen izleyin dünya fani 🙂Dizi daha önce filmi çevirilen Spartacus adlı filmin diziye çevirilen versiyonu tabiki biraz erotik ve kanlı sahneler abartılarak eklenmiş versiyonu 🙂 Dizi’de ilk sezon başrol olarak Andy Whitfield oynadı ve harika bir performans sergiledi ancak daha sonra kansere yakalandı kanser tedavisi görmeye başladı ve diziden ayrılmak zorunda kaldı yerine Liam McIntyre geldi. İzleyici Andy nin performansını daha çok beğensede Liam’ı da bir süre sonra diyebilirim Andy bir süre sonra kansere yenik düşdü ve öldü. Arkadaşlar Spartacus senaryo, efektler, kurgu, oyuncu seçimleri ve Performans açıcısından her yönden harika bir yapım.  Dizi finalinden 1 önceki bölüm “Eledim eledim türküsünü” farketmeyen varmı? İşte o sahne “spartacus eledim eledim sahnesi Önemli Not: Spartacus’de +18 sahneler bulunmaktadır. 18 yaşından küçüklerin izlememesi önemle rica olunur.

4 Yorum
 1. User Avatar
  adem baş

  Harika bir dizi, yabancı dizinlerin neredeyse iyi olanlarının hepsini izledim artık dizi yetişmiyor bana 🙂

 2. User Avatar
  merve yıldırım

  Sitenizi her gün hemen hemen takip eden biri olarak bu dizi çok güzeldi ( kan ve kum ) sezonundan sonra bozuldu maalesef ki ama yinede izlemeye değer bir dizidir.

 3. User Avatar
  Emre Yılmaz

  Öneriniz için teşekkür ederim ugun bir zamanda bakıcam

 4. User Avatar
  Teoman

  Severek izlediğim bir dizi. Son zamanlarda bunun gibi iyi diziler çıkmaya başladı.

Bu yazıyı paylaşın:

TAVSİYE DİZİLER

The Punisher

(İnfazcı)

The Punisher 2017 ABD yapımı Aksiyon, Macera, Poli …

Devamını Oku

The Good Fight

(Suç, Dram)

2017 yılında yayınlanmaya başlayan The Good Fight, …

Devamını Oku

Person of Interest

(Şüpheli Şahıs - Suç ve Gizem)

Person of Interest, ABD’de CBS televizyonu t …

Devamını Oku
User Avatar

Cem

Balıkesir/Bandırmalı Boş zamanlarında Dizi İzleyen Web Yazılım Bölümü Mezunu ancak Hobi Amaçlı Takılan Kendi halinde biri :) Dizi Öneri Tavsiye Sayfası 2 Yılını doldurmak üzere. Bu nedenle destekleriniz için teşekkürler daha da geliştirmek dileğiyle...