Nostalji Dizi Öneri: Knight Rider (Kara Şimşek)

Kara Şimşek (İngilizce özgün adıyla: Knight Rider), 1982-1986 yılları arasında ABD’de yayınlanan ve Türkiye dahil Dünya’nın birçok ülkesinde de yayınlanarak popüler olmuş efsanevi televizyon dizisi. TRT tek kanallıyken ekrana gelen dizi 90 bölüm sürmüştür. Dizi Kanun Namına, Hava Kurdu, A Takımı, MacGyver ve Magnum ile beraber “Seksenlerin Efsanevi Dizilerinden Birisi” olarak kabul edilmektedir.

Kara Şimşek Konusu

Dizide kendi kendine hareket edebilen, konuşabilen yapay zekalı otomobil KITT ile sahibi Michael Knight‘ın başından geçen olaylar işlenmektedir. TRT 1’deki ilk yayınında Michael Knight‘ı Lemi Bilgin, Kitt’i Savaş Tamer, Devon Miles’i de Ergun Uçucu seslendirmiştir. Kara şimşek TRT 3 ve TRT 4 TV’lerinde ilk sezonu iki kere tekrar etmiş, fakat seslendirmeleri değişmiştir. Dizi Teleon kanalında şifreli olarak bir süre gösterimde kalmıştır. Sonraki yıllarda MeltemTV ve EgeTV Kanallarından da yayınlanmıştır.

Orijinal seride aracın markası Pontiac Transam‘dır. Aracın üretim maliyeti 100.000 $ dı. 2014 yılında yaklaşık 245.000 $ değer biçilmiştir. 2008 versiyonunda Mustang Shelby GT500KR kullanılmıştır.

17 Şubat 2008’de ABD’nin NBC televizyonunda iki saatlik bir televizyon filmiyle yeniden ekranlara dönen Kara Şimşek dizisi 2008’in Eylül ayında gösterime başladı. Dizide Michael Knight (David Hasselhoff)’ın yerini oğlu Mike Traceur (Justin Bruening), babası gibi Michael Knight adıyla dolduruyor. Film eski dizinin devamı niteliğindedir. Bu versiyon ise yeterli izlenme oranını almadığı gerekçesiyle yayından kaldırılmıştır.

Dizi yeniden 09.04.2011 tarihinden itibaren TRT’de ilk yayınlandığı dönemdeki saatiyle 17:00 TRT1’de gösterilmeye başlamıştır. Seslendirmesi yeniden değişmiştir. 2014 ten itibaren TVEM kanalında tekrar yayınlanmaya başlamıştır.

Kanun Namına dizisinin dönemin bir diğer efsanevi arabası olan Ferrari Testarossa’nın (beyaz renkli) sahibi, gizli (undercover) polisi Dedektif James “Sonny” Crockett rolüyle ceket içi t-shirt giyme modasını yaratan, bugünkü genç erkek modasının temellerini atan başrol Don Johnson, çocukluk arkadaşı David Hasselhoff ile birlikte dizinin seçmelerine ve pilot çekimlerine katılmıştır, şayet ki David Hasselhoff “Michael Knight” rolü için seçilmeseydi “Michael Knight” Don Johnson olacaktı. Şayet öyle olsaydı David Hasselhoff’u da “Sonny Crockett” olarak görecektik.

Kara Şimşek Oyuncular

• David Hasselhoff – “Michael” Knight

• Patricia McPherson – Dr.”Bonnie” Barstow

• Edward Mulhare – Emekli Binbaşı Devon “Miles”

• Peter Parros – “RC3” Reginald Cornelius III

• Rebecca Holden – “April” Curtis

Kara Şimşek Fragman

Kara Şimşek İzlemeli Miyim? İmdb? Yazar Yorumu?

Seksenlerin en efsane dizileri arasında olan Kara Şimşek yayınlandığı dönemde torosların muratların piyasada kullanıldığı bir nesile akıllı araba teknolojisinin ne kadar ileri gidebileceğini göstermiştir. Cem Yılmazın da bir petrol firmasının reklamında esinlendiği KITT isimli araç dönemin gençlerinin hayalleri olmuş ve bir çok genci ileri derecede etkilemiştir. Bilim kugu ve macerayı iyi bir şekilde harmanlayan dizi döneminin araba temalı televizyon yapımı açığını da kapatmıştı. 80′ lerin teknolojisi ile ne kadar görsel efekt yapılabileceğini de gösteren yapım geniş bir izleyici kitlesine de sahipti.

İMDB?

Kara Şimşek İMDB takipçilerinden her ne kadar 6.9 puan almış olsa da efsane yapımlar arasına girmeyi başarmıştır. David Hasselhoff, bizim tabirimiz ile Maykıl iyi oyunculuğu ile dizinin reyting alarak 4 sezon yayınlanmasını sağlamıştır.

Bilen bilir, efsane bir müziği var. O müzik ve araba teması bir araya gelince, biraz da nostalji seviyor iseniz neden izlenmesin…

Etiketler: , , ,

Bu Konuya 2 Kişi Yorum Yapmış Sende Yorum Yap

  1. Eline sağlık ercan ben bu diziyi siyah beyaz tv den izliyordum ufakken 🙂

  2. Ne zamanlardı be! Siyah beyaz televizyonlarda TRT’de yayınlanıyordu 🙂

Konuya Yorum Bırakmayı Unutmayın!