Yazar: Kürşat Kanepeci

Dram Dizileri Final Yapan Diziler Romantik Diziler

Itaewon Class

(Dram, Romantik)
412 Okunma
Final Yaptı

8.4
YAZAR 9.0
PUAN 8.0

İlk bölümü 31 Ocak 2020’de JTBC’de yayınlanan ve dünya çapındaki yayın hakları Netflix’e ait olan Itaewon Class; Dram ve Romantik türlerinde Güney Kore yapımı bir televizyon dizisidir.

Yönetmen: Sung-Yoon Kim

Konusu


Park Sae Ro Yi, polis olmayı hedefleyen ve babasından edindiği prensiplerin asla dışına çıkmayan bir gençtir. Babasını öldüren kişiyi dövdüğü için hapse girince yeni bir hayat planı yapmak zorunda kalır. Hapisten çıktıktan sonra 7 yıl çalışıp para biriktirir ve Seul’un en renkli caddelerinden birinde küçük bir bar işletmeye başlar. Bar işletmek konusunda hiçbir tecrübesi olmadığı için bu konuda hem arkadaşlarından yardım almak zorunda kalacak hem de güçlü bir rakiple savaşacaktır.

Oyuncular


# İsim Dizideki İsim
1 Seo-joon Park Park Sae Ro Yi
2 Da-mi Kim Jo Yi Seo
3 Jae-myung Yoo Jang Dae Hee
4 Nara Oh Soo Ah
5 Ahn Bo-Hyun Jang Geun Won
6 Hye-eun Kim Kang Min Jung
7 Joo-Young Lee Ma Hyun Yi
8 Dong-Hee Kim Jang Geun Soo
9 Ryu Kyung-Soo Choi Seung Kwon
10 Chris Lyon Kim Tony
11 Da-wit Lee Lee Ho Jin
12 Kyung-ho Yoon Oh Byung Hun
13 Kim Mi-Kyung Kim Soon Rye
14 Seok-cheon Hong Hong Seok Cheon
15 Yeo-jin Kim Yi Seo'nun Annesi
16 Hyeon-ju Son Sae Ro Yi'nin Babası
17 Joon-hyuk Lee Chef Park
18 Yoon Bak Geun Soo'nun Üstü

Yazar Yorumu


Itaewon Class, alt sınıfa ait bir grup insanın üst sınıfla mücadelesini anlatıyor. Park Sae Ro Yi karakterini merkezine alan dizi babasının ölümünden sorumlu tuttuğu babasının eski patronundan ve onun oğlundan yıllarca planlar yaparak nasıl intikam alacağını izliyoruz. Bu yolda birçok hayalinden de vazgeçerek kendisine yeni hedefler koyuyor. Konu olarak çok klasik olsa da hatta bizdeki Ezel dizisine benzese de intikam almanın yolunu şiddet kullanılarak değil zekice planlar yapılarak buluyor.

Dizideki her karakter özenle seçilmiş ve yazılmış. Her karakterin kendine özgü hikayeleri ve bir araya geliş öyküleri var. Birbirlerini çok iyi tamamlıyorlar. Sanki birisi bile eksilse bir şeyler eksik kalacakmış hissine kapılıyorsunuz. Itaewon Class’taki bar çalışanlarından birisi hariç herkes belirli zorluklar yaşayan ve hayatları istediği gibi gitmeyen karakterlerden oluşuyor. Hayatı sorunsuz olduğu halde bir türlü mutlu olamayan ve bir şeyler eksikmiş gibi hisseden Jo Yi Seo da bu eksikliği aşkla dolduruyor. Park Sae Ro Yi’ye olan aşkı yüzünden ve bu aşkının karşılıksız olduğunu bille bile hayatındaki her şeyden vazgeçip onun barını düzeltmesi için yardım ediyor. Ve sonunda bu ekip bir aile gibi olarak bütün zorlukların üstesinden geliyor.

Konusu klasik olsa da önemli olan o konuyu nasıl anlattığındır. Itaewon Class da bunu çok başarılı bir şekilde yapmış ve bağımlılık yapacak bir dizi ortaya çıkarmış. Azmedersek, sabırlı olursak ve prensiplerimizden vazgeçmezsek amacımıza ulaşabileceğimizi bölüm bölüm ders gibi anlatmış.

Dizi hakkında hiç eleştiri yapılmamış. İlk eleştiriyi sen yap.

Bu yazıyı paylaşın:

TAVSİYE DİZİLER

Under the Dome

Under the Dome, CBS tarafından yayınlanan bir Amer …

Devamını Oku

Fargo

(Suç, Drama, Gerilim)

Fargo, Noah Hawley tarafından yazılmış ABD yapımı  …

Devamını Oku

Sherlock

Sherlock, Sir Arthur Conan Doyle‘ın aynı adı …

Devamını Oku
User Avatar

Kürşat Kanepeci

Adım Kürşat Kanepeci. 7 Ekim 1987 tarihinde Adana'da doğdum. 2018 yılında Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldum. Kamera kullanmayı seviyorum.Şu an hem iş arıyor hem de KPSS'ye hazırlanıyorum.