Yazar: Ercan Bakaç

Final Yapan Diziler Nostaljik Diziler

Knight Rider

(Kara Şimşek)
472 Okunma
Final Yaptı

7.0
YAZAR 7.2
PUAN -
İlk Sen Oyla !

Kara Şimşek (İngilizce özgün adıyla: Knight Rider), 1982-1986 yılları arasında ABD’de yayınlanan ve Türkiye dahil Dünya’nın birçok ülkesinde de yayınlanarak popüler olmuş efsanevi televizyon dizisi. TRT tek kanallıyken ekrana gelen dizi 90 bölüm sürmüştür. Dizi Kanun Namına, Hava Kurdu, A Takımı, MacGyver ve Magnum ile beraber “Seksenlerin Efsanevi Dizilerinden Birisi” olarak kabul edilmektedir.

Konusu


Dizide kendi kendine hareket edebilen, konuşabilen yapay zekalı otomobil KITT ile sahibi Michael Knight‘ın başından geçen olaylar işlenmektedir. TRT 1’deki ilk yayınında Michael Knight‘ı Lemi Bilgin, Kitt’i Savaş Tamer, Devon Miles’i de Ergun Uçucu seslendirmiştir. Kara şimşekTRT 3 ve TRT 4 TV’lerinde ilk sezonu iki kere tekrar etmiş, fakat seslendirmeleri değişmiştir. Dizi Teleon kanalında şifreli olarak bir süre gösterimde kalmıştır. Sonraki yıllarda MeltemTV ve EgeTV Kanallarından da yayınlanmıştır. Orijinal seride aracın markası Pontiac Transam‘dır. Aracın üretim maliyeti 100.000 $ dı. 2014 yılında yaklaşık 245.000 $ değer biçilmiştir. 2008 versiyonunda Mustang Shelby GT500KR kullanılmıştır. 17 Şubat 2008’de ABD’nin NBC televizyonunda iki saatlik bir televizyon filmiyle yeniden ekranlara dönen Kara Şimşek dizisi 2008’in Eylül ayında gösterime başladı. Dizide Michael Knight (David Hasselhoff)’ın yerini oğlu Mike Traceur (Justin Bruening), babası gibi Michael Knight adıyla dolduruyor. Film eski dizinin devamı niteliğindedir. Bu versiyon ise yeterli izlenme oranını almadığı gerekçesiyle yayından kaldırılmıştır. Dizi yeniden 09.04.2011 tarihinden itibaren TRT’de ilk yayınlandığı dönemdeki saatiyle 17:00 TRT1’de gösterilmeye başlamıştır. Seslendirmesi yeniden değişmiştir. 2014 ten itibaren TVEM kanalında tekrar yayınlanmaya başlamıştır. Kanun Namına dizisinin dönemin bir diğer efsanevi arabası olan Ferrari Testarossa’nın (beyaz renkli) sahibi, gizli (undercover) polisi Dedektif James “Sonny” Crockett rolüyle ceket içi t-shirt giyme modasını yaratan, bugünkü genç erkek modasının temellerini atan başrol Don Johnson, çocukluk arkadaşı David Hasselhoff ile birlikte dizinin seçmelerine ve pilot çekimlerine katılmıştır, şayet ki David Hasselhoff “Michael Knight” rolü için seçilmeseydi “Michael Knight” Don Johnson olacaktı. Şayet öyle olsaydı David Hasselhoff’u da “Sonny Crockett” olarak görecektik.

Oyuncular


# İsim Dizideki İsim
1 David Hasselhoff
2 Patricia McPherson Dr.
3 Edward Mulhare Emekli Binbaşı Devon
4 Peter Parros
5 Rebecca Holden

Yazar Yorumu


Seksenlerin en efsane dizileri arasında olan Kara Şimşek yayınlandığı dönemde torosların muratların piyasada kullanıldığı bir nesile akıllı araba teknolojisinin ne kadar ileri gidebileceğini göstermiştir. Cem Yılmazın da bir petrol firmasının reklamında esinlendiği KITT isimli araç dönemin gençlerinin hayalleri olmuş ve bir çok genci ileri derecede etkilemiştir. Bilim kugu ve macerayı iyi bir şekilde harmanlayan dizi döneminin araba temalı televizyon yapımı açığını da kapatmıştı. 80′ lerin teknolojisi ile ne kadar görsel efekt yapılabileceğini de gösteren yapım geniş bir izleyici kitlesine de sahipti.

2 Yorum
  1. User Avatar
    Cem

    Eline sağlık ercan ben bu diziyi siyah beyaz tv den izliyordum ufakken 🙂

  2. User Avatar
    Samet Teke

    Ne zamanlardı be! Siyah beyaz televizyonlarda TRT’de yayınlanıyordu 🙂

Bu yazıyı paylaşın:

TAVSİYE DİZİLER

Fangbone!

(Animasyon, Macera, Aksiyon)

İlk bölümü 4 Mayıs 2014 tarihinde yayınlanan Fangb …

Devamını Oku

The Secret Circle

(Dram, Fantastik, Korku)

İlk bölümü 15 Eylül 2011 tarihinde The CW kanalınd …

Devamını Oku

Girlboss

(Komedi)

Girlboss, Sophia Amorouso’nun girlboss adlı  …

Devamını Oku