Menü
Menü
Menü 1
Menü

Dizi Öneri

Fakir Yazar
FİNAL YAPTI!
1SEZON
Japonya
23DAKİKA
10.0PUAN
SENDE
PUAN
VER
Azalt
Azalt
Arttir
Arttir
7.5
9.0IMDb
9.2YAZAR
Anime Dizi: Death Note
Ölüm Defteri

Death Note, Ölüm Defteri Japonya’da Tsugumi Ooba tarafından yazılıp Takeshi Obata tarafından resimlenen bir mangadır.

Death Note önceleri manga olarak başlamıştır. İlk önce, Şūeişa tarafından Haftalık Shonen Jump adlı bir dergide Aralık 2003’ten Mayıs 2006’ya kadar yayınlanmıştır. Toplam 37 bölümden oluşur. Daha sonra bu bölümlerden canlı bir film oluşturulur. Japonya’da 17 Haziran 2006 ve 3 Kasım 2006 tarihlerinde yayınlanmıştır ve ayrıca da bir animeye uyarlanır. Anime serisi Japonya’da 3 Ekim 2006 tarihinden 26 Haziran 2007 tarihine kadar yayınlanır.

Death Note Anime Dizi Öneri
FİNAL YAPTI!
1 sezon
23 dakika
Japonya
Japonya
IMDB PUANI9.0
YAZAR PUANI9.2
ZİYARETÇİ PUANI10.0
PUAN VER
Puan Azalt
Puan Azalt
0.5
1
1.5
2
2.5
3
3.5
4
4.5
5
5.5
6
6.5
7
7.5
8
8.5
9
9.5
10
Puan Arttır
Puan Arttır
FragmanFragman
KonusuKonusu

Yagami Light, zeki ve derslerinde gayet başarılı bir lise öğrencisidir. Light için bu dünyada en önemli şey adalettir. Haberlere yansıyan cinayetlerden ve insanların yozlaşmasından son derece bıkmıştır. Bir şinigami olan Ryuk, Şinigami Dünyasında hep aynı şeyleri yapmaktan sıkılmıştır ve eğlenmek için sahip olduğu iki Ölüm Defteri‘ nden birini dünyaya atar. Bu defteri Light bulur. Defteri açtığında ilk olarak kuralları okur. “Bu deftere ismi yazılan kişi ölür.” maddesini görünce bunu bir şaka zanneder. Ama yine de defteri alır. Eve geldiğinde televizyondaki haberlerde bir rehin tutma haberi yayınlanır. Şüphelinin ismi ve yüzü televizyonda açıklanır. Light, tereddüte düşsede “böyle bir şeyin gerçekleşmesinin imkansız olduğu” düşüncesine inandığı için şüphelinin ismini deftere yazar. 40 saniye sonra televizyondan şüphelinin kalp krizi geçirip öldüğünü öğrenince defterin gerçek olduğunu anlar. Light, bu defteri kullanarak dünyaya adaleti sağlamak ve Yeni Dünyanın Tanrısı olmak ister. Suçluların sürekli kalp krizi geçirerek ölmesi, insanlara bu ölümlerin tesadüf olmadığını hissettirmiştir. Halk tarafından Light’ a “Kira” (Katil) ismi verilir. Bazı insanlar Kira’ yı adalet adına yaptıklarından dolayı desteklerken, bazı insanlar ise bunun insanlık dışı olduğu gerekçesiyle Kira’ yı desteklemez. Light, insanların kendisini desteklememesine aldırmaz. Ona göre ister iyi ister kötü olsun, karşısına çıkan herkesi yok edecektir.

Sonra, Interpol tarafından bu gizemli ölümler hakkında bir soruşturma başlatılır. Soruşturmaya dedektif “L” de dahil edilir. “L”, “Kira”nın Japon vatandaşı olduğunu yaptığı bir test ile anlar. “L”, Kira’ ya yaptıklarının insanlık dışı olduğunu ve bunun için idam edileceğini söyler. Böylelikle ikisi arasında bir savaş başlar. Kimliği ilk deşifre olan kaybedecektir.

Hikâye anime ve mangada benzerlik gösterse de farklılıklar mevcuttur.

OyuncularOyuncular
Mamoru Miyano Light Yagami
Brad Swaile Light Yagami
Vincent Tong Touta Matsuda
Ryô Naitô Touta Matsuda
Brian Drummond Ryuk
Trevor Devall Shuichi Aizawa
Naoya Uchida Soichiro Yagami
Chris Britton Soichiro Yagami
Keiji Fujiwara Shuichi Aizawa
Kappei Yamaguchi L
Aya Hirano Misa Amane
Alessandro Juliani L
Shannon ChanKent Shidô Nakamura Ryuk
Kazuya Nakai Kanzo Mogi
John Murphy Kanzo Mogi
Kiyoshi Kobayashi Watari
French Tickner Watari
Masaki Aizawa Anthony Rester
Hideo Ishikawa Hideki Ide
Brian Dobson Hideki Ide
Yayın KanalıYayın Kanalı
BBC One
Dizi Hakkında Yazar YorumuDizi Hakkında Yazar Yorumu

Uzun soluklu polisiye-suc filmi seyreder gibi izleyeceksiniz bu Animeyi bitince de üzüleceksiniz! Karakterler, müzikler ve senaryo mühtiş… Sinsice hazırlanan ve harika düşünülmüş planlar her bölümde çok sağlamdı. L karakterinin zekası, doymak bilmeyen midesi, olaylara bakış acısı muazzam iyi ve etkileyiciydi. Ve sonradan yer alan diğer karakterler… Anlatım olarak da çok iyiydi. Bu tür yapımlarda izleyicide çok fazla soru işareti bırakmamak önemlidir. Bir yerden sonra kasmaya başlar. Fakat, bu olumsuzluk, bu yapımda yoktu. Böylesine bir konuyu yalın bir şekilde anlatabilmek çok önemli.

Bana kalırsa gerçekten unutulamayacak, insanı derinden etkileyen, zekice kurgulanmış bir anime.

Bölüm sayısı: 37

Çizim/Animasyon: 9/10
Hikaye: 10/10
Karakterler: 9/10
Müzikler: 8/10
Genel: 9/10

Dizi Hakkında Sende Yorum YazDizi Hakkında Sende Yorum Yaz
Genişlet
Daralt
Ekstra Yazı Ayarları
Başlıkları Büyült
İçerikleri Büyült
Yazı Puntosunu Büyült
Yazı Puntosunu Büyült
Ekstra Yazı Ayarları
Başlıkları Küçült
İçerikleri Küçült
Yazı Puntosunu Küçült
Yazı Puntosunu Küçült
Yazdır
Yazdır
Dizi Öneri