Yazar: Cem

Animasyon Dizileri

Anime Dizi: Death Note

(Ölüm Defteri)
295 Okunma
Final Yaptı

9.0
YAZAR 9.2
PUAN 7.5

Death Note, Ölüm Defteri Japonya’da Tsugumi Ooba tarafından yazılıp Takeshi Obata tarafından resimlenen bir mangadır.

Death Note önceleri manga olarak başlamıştır. İlk önce, Şūeişa tarafından Haftalık Shonen Jump adlı bir dergide Aralık 2003’ten Mayıs 2006’ya kadar yayınlanmıştır. Toplam 37 bölümden oluşur. Daha sonra bu bölümlerden canlı bir film oluşturulur. Japonya’da 17 Haziran 2006 ve 3 Kasım 2006 tarihlerinde yayınlanmıştır ve ayrıca da bir animeye uyarlanır. Anime serisi Japonya’da 3 Ekim 2006 tarihinden 26 Haziran 2007 tarihine kadar yayınlanır.

Konusu


Yagami Light, zeki ve derslerinde gayet başarılı bir lise öğrencisidir. Light için bu dünyada en önemli şey adalettir. Haberlere yansıyan cinayetlerden ve insanların yozlaşmasından son derece bıkmıştır. Bir şinigami olan Ryuk, Şinigami Dünyasında hep aynı şeyleri yapmaktan sıkılmıştır ve eğlenmek için sahip olduğu iki Ölüm Defteri‘ nden birini dünyaya atar. Bu defteri Light bulur. Defteri açtığında ilk olarak kuralları okur. “Bu deftere ismi yazılan kişi ölür.” maddesini görünce bunu bir şaka zanneder. Ama yine de defteri alır. Eve geldiğinde televizyondaki haberlerde bir rehin tutma haberi yayınlanır. Şüphelinin ismi ve yüzü televizyonda açıklanır. Light, tereddüte düşsede “böyle bir şeyin gerçekleşmesinin imkansız olduğu” düşüncesine inandığı için şüphelinin ismini deftere yazar. 40 saniye sonra televizyondan şüphelinin kalp krizi geçirip öldüğünü öğrenince defterin gerçek olduğunu anlar. Light, bu defteri kullanarak dünyaya adaleti sağlamak ve Yeni Dünyanın Tanrısı olmak ister. Suçluların sürekli kalp krizi geçirerek ölmesi, insanlara bu ölümlerin tesadüf olmadığını hissettirmiştir. Halk tarafından Light’ a “Kira” (Katil) ismi verilir. Bazı insanlar Kira’ yı adalet adına yaptıklarından dolayı desteklerken, bazı insanlar ise bunun insanlık dışı olduğu gerekçesiyle Kira’ yı desteklemez. Light, insanların kendisini desteklememesine aldırmaz. Ona göre ister iyi ister kötü olsun, karşısına çıkan herkesi yok edecektir.

Sonra, Interpol tarafından bu gizemli ölümler hakkında bir soruşturma başlatılır. Soruşturmaya dedektif “L” de dahil edilir. “L”, “Kira”nın Japon vatandaşı olduğunu yaptığı bir test ile anlar. “L”, Kira’ ya yaptıklarının insanlık dışı olduğunu ve bunun için idam edileceğini söyler. Böylelikle ikisi arasında bir savaş başlar. Kimliği ilk deşifre olan kaybedecektir.

Hikâye anime ve mangada benzerlik gösterse de farklılıklar mevcuttur.

Oyuncular


# İsim Dizideki İsim
1 Mamoru Miyano Light Yagami
2 Vincent Tong Touta Matsuda
3 Ryô Naitô Touta Matsuda
4 Brian Drummond Ryuk
5 Trevor Devall Shuichi Aizawa
6 Naoya Uchida Soichiro Yagami
7 Kappei Yamaguchi L
8 Aya Hirano Misa Amane
9 Kazuya Nakai Kanzo Mogi
10 Kiyoshi Kobayashi Watari
11 Masaki Aizawa Anthony Rester
12 Hideo Ishikawa Hideki Ide

Yazar Yorumu


Uzun soluklu polisiye-suc filmi seyreder gibi izleyeceksiniz bu Animeyi bitince de üzüleceksiniz! Karakterler, müzikler ve senaryo mühtiş… Sinsice hazırlanan ve harika düşünülmüş planlar her bölümde çok sağlamdı. L karakterinin zekası, doymak bilmeyen midesi, olaylara bakış acısı muazzam iyi ve etkileyiciydi. Ve sonradan yer alan diğer karakterler… Anlatım olarak da çok iyiydi. Bu tür yapımlarda izleyicide çok fazla soru işareti bırakmamak önemlidir. Bir yerden sonra kasmaya başlar. Fakat, bu olumsuzluk, bu yapımda yoktu. Böylesine bir konuyu yalın bir şekilde anlatabilmek çok önemli.

Bana kalırsa gerçekten unutulamayacak, insanı derinden etkileyen, zekice kurgulanmış bir anime.

Bölüm sayısı: 37

Çizim/Animasyon: 9/10
Hikaye: 10/10
Karakterler: 9/10
Müzikler: 8/10
Genel: 9/10

Dizi hakkında hiç eleştiri yapılmamış. İlk eleştiriyi sen yap.

Bu yazıyı paylaşın:

TAVSİYE DİZİLER

Dragons: Rescue Riders

(Animasyon, Macera, Komedi)

İlk sezonu 27 Eylül 2019 tarihinde Netflix platfor …

Devamını Oku

Final Space

(Animasyon Dizi)

Final Space, 2018 yılında izleyicilerle buluşan, i …

Devamını Oku

Young Justice

(Animasyon Dizi)

2010 yılında yayınlanmaya başlayan Young Justice,  …

Devamını Oku
User Avatar

Cem

Balıkesir/Bandırmalı Boş zamanlarında Dizi İzleyen Web Yazılım Bölümü Mezunu ancak Hobi Amaçlı Takılan Kendi halinde biri :) Dizi Öneri Tavsiye Sayfası 2 Yılını doldurmak üzere. Bu nedenle destekleriniz için teşekkürler daha da geliştirmek dileğiyle...