Fullmetal Alchemist | Diziöneri.com
Menü
Menü
Menü 1
Menü

Dizi Öneri

Fakir Yazar
FİNAL YAPTI!
1SEZON
Japonya
24DAKİKA
10.0PUAN
SENDE
PUAN
VER
Azalt
Azalt
Arttir
Arttir
7.5
9.1IMDb
9.0YAZAR
Fullmetal Alchemist
Anime Dizi Metal Simyacı

Fullmetal Alchemist (Metal Simyacı), genelde hayranları tarafından FMA veya Hagaren şeklinde kısaltılır. Hiromu Arakawa tarafından yaratılan ve Enix’in (şimdi Square Enix) Aylık Shonen Gangan dergisinde seri halinde yayınlanan mangasıdır. Ayrıca anime serisine de dönüştürülmüştür ve bir de devam filmi çekilmiştir. Yan ürün olarak romanları ve video oyunları da vardır.

Manga 2010’un Haziran ayında çıkan 108. bölümü ile bitmiştir. 2003’te çekilen ilk anime serisi 51 bölüm ve bir devam filmi ile tamamlanmıştır. Ayrıca 2009’da kurgusu mangaya bağlı, 64 bölümlük ikinci bir seri daha çekilmiştir. Hem manganın hem de animenin Japonya ve Kuzey Amerika’da çok büyük bir hayran kitlesi oluşmuştur. Eylül 2005’te, TV Asaşi’nin internet anketinde tüm zamanların en iyi animesi seçilmiştir. 2006’da yapılan ankette de tekrar 1 numara seçilmiştir. 2005’te Anime Insider tarafından “Yılın Animesi” seçilmiştir. Ülkemizde “FMA: Brotherhood” animesi Kidz TV kanalının Animez kuşağında yayınlanmışken, mangası Akılçelen Kitaplar tarafından Ağustos 2013 – Kasım 2016 tarihleri arasında yayımlanmıştır.

Fullmetal Alchemist
FİNAL YAPTI!
1 sezon
24 dakika
Japonya
Japonya
IMDB PUANI9.1
YAZAR PUANI9.0
ZİYARETÇİ PUANI10.0
PUAN VER
Puan Azalt
Puan Azalt
0.5
1
1.5
2
2.5
3
3.5
4
4.5
5
5.5
6
6.5
7
7.5
8
8.5
9
9.5
10
Puan Arttır
Puan Arttır
FragmanFragman
KonusuKonusu

Fullmetal Alchemist, 20. yüzyılın başlarında, alternatif bir dünyada, Amestris isimli bir ülkede geçen bir fantastik mangadır. Bu alternatif dünyada abartılmış bir simya bilimi ağırlıklı olarak kullanılmaktadır ve gerçek hayatta görülmeyen ayrı fantastik bir olgudan bahsedilmektedir. Gerçek hayat simyacılarının daha düşük metalleri altına dönüştürme teşebbüsleri vardı. Dizinin kurgusal dünyasında, simya, dönüşüm çemberleri kullanılarak bir maddeyi başka bir maddeye dönüştürme bilimidir; gerçek-dünya bilimi temel alınarak ve sihir de eklenerek oluşturulan bu simyanın kullanımı sınırsızdır. Yetenekli simyacılar, State Alchemist (Devlet Simyacısı) olup Amestris askeriyesinin Devlet Simyacıları’na katılabilmek için sınava başvurabilirler.

Edward ve Alphonse Elric Amestris ülkesinin Resembool köyünde yaşamaktadırlar. Babaları Hohenheim, yetenekli bir simyacı, Edward çok küçükken ve Alphonse daha bebekken evden ayrılmıştır. Yıllar sonra anneleri Trisha Elric’i ölümcül bir hastalıkta kaybetmişlerdir. Annelerinin ölümünden sonra, onlara simya öğretecek bir Sensei (öğretmen) buluncaya kadar Winry ve onun babaannesiyle yaşarlar. Eğitimlerini tamamladıktan sonra, babalarının notları arasında buldukları dönüşüm çemberi ile annelerini yeniden canlandırma isteği içinde eve dönerler. Bununla beraber, bu girişim başarısız olur, biçimsiz et ve kemik yığınıyla sonuçlanır ve Edward’ın sol bacağına, Alphonse’un da tüm vücuduna mal olur. Kardeşini kurtarmak için ümitsiz bir çabayla Edward, sağ kolunu kurban eder ve kardeşinin ruhunu bir zırha mühürler. Bundan sonra, Edward’ın sol bacağı ve sağ kolunun yerine Automail, bir çeşit gelişmiş protez uzuv, takılır. Aslen Japonca’da “Fullmetal” tabiri inatçı birini tanımlamak için kullanılır. Seride, küçük karakterler tarafından, “Fullmetal” ismi Ed’in automail kolu ve bacağına veya Al’in zırhına yorulur. Altıncı mangada ortaya çıkar ki; bir simyacı Devlet Simyacısı olduğu zaman ona özel bir isim veriliyordur ve Ed’in ki de onu Fullmetal Alchemist (Metal Simyacı) yapan Fullmetal’dir.

OyuncularOyuncular
Vic Mignogna Edward Elric
Aaron Dismuke Alphonse Elric
Romi Pak Edward Elric
Rie Kugimiya Alphonse Elric
Travis Willingham Roy Mustang
Tôru Ohkawa Roy Mustang
Colleen Clinkenbeard Riza Hawkeye
Caitlin Glass Winry Rockbell
Christopher Sabat Alex Louis Armstrong
Kenji Utsumi Alex Louis Armstrong
Megumi Toyoguchi Winry Rockbell
Laura Bailey Lust
Michiko Neya Riza Hawkeye
Mike McFarland Jean Havoc
Ed Blaylock King Bradley
Yasunori Matsumoto Jean Havoc
Chris Cason Gluttony
Lydia Mackay Sloth
Yuuko Satou Lust
Yoshino Takamori Sloth
Yayın KanalıYayın Kanalı
Kidz TV
Dizi Hakkında Yazar YorumuDizi Hakkında Yazar Yorumu

Çok süper bir anime. Kardeşlik bağlarını, aile ve arkadaşlık bağlarını çok iyi anlatıyor. Çok duygusaldı, bazı yerlerde gözlerinizin dolmaması imkansız. Aşırı derecede heyecanlı. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. Simya kurallları özellikle dövüş sahnelerinde insanı düşündürüyor.

Merak uyandırıcı bir anime, her geçen bölüm daha da artıyor, sıkmıyor, eğlendiriyor güldürüyor, aksiyon yaşatıyor…

Çizim/Animasyon: 8/10
Hikaye: 10/10
Karakterler: 10/10
Müzikler: 8/10
Genel: 9/10

Dizi Hakkında Sende Yorum YazDizi Hakkında Sende Yorum Yaz
Genişlet
Daralt
Ekstra Yazı Ayarları
Başlıkları Büyült
İçerikleri Büyült
Yazı Puntosunu Büyült
Yazı Puntosunu Büyült
Ekstra Yazı Ayarları
Başlıkları Küçült
İçerikleri Küçült
Yazı Puntosunu Küçült
Yazı Puntosunu Küçült
Yazdır
Yazdır
Dizi Öneri