Yazar: Cem

Animasyon Dizileri

Fullmetal Alchemist

(Anime Dizi Metal Simyacı)
383 Okunma
Final Yaptı

9.1
YAZAR 9.0
PUAN -
İlk Sen Oyla !

Fullmetal Alchemist (Metal Simyacı), genelde hayranları tarafından FMA veya Hagaren şeklinde kısaltılır. Hiromu Arakawa tarafından yaratılan ve Enix’in (şimdi Square Enix) Aylık Shonen Gangan dergisinde seri halinde yayınlanan mangasıdır. Ayrıca anime serisine de dönüştürülmüştür ve bir de devam filmi çekilmiştir. Yan ürün olarak romanları ve video oyunları da vardır.

Manga 2010’un Haziran ayında çıkan 108. bölümü ile bitmiştir. 2003’te çekilen ilk anime serisi 51 bölüm ve bir devam filmi ile tamamlanmıştır. Ayrıca 2009’da kurgusu mangaya bağlı, 64 bölümlük ikinci bir seri daha çekilmiştir. Hem manganın hem de animenin Japonya ve Kuzey Amerika’da çok büyük bir hayran kitlesi oluşmuştur. Eylül 2005’te, TV Asaşi’nin internet anketinde tüm zamanların en iyi animesi seçilmiştir. 2006’da yapılan ankette de tekrar 1 numara seçilmiştir. 2005’te Anime Insider tarafından “Yılın Animesi” seçilmiştir. Ülkemizde “FMA: Brotherhood” animesi Kidz TV kanalının Animez kuşağında yayınlanmışken, mangası Akılçelen Kitaplar tarafından Ağustos 2013 – Kasım 2016 tarihleri arasında yayımlanmıştır.

Konusu


Fullmetal Alchemist, 20. yüzyılın başlarında, alternatif bir dünyada, Amestris isimli bir ülkede geçen bir fantastik mangadır. Bu alternatif dünyada abartılmış bir simya bilimi ağırlıklı olarak kullanılmaktadır ve gerçek hayatta görülmeyen ayrı fantastik bir olgudan bahsedilmektedir. Gerçek hayat simyacılarının daha düşük metalleri altına dönüştürme teşebbüsleri vardı. Dizinin kurgusal dünyasında, simya, dönüşüm çemberleri kullanılarak bir maddeyi başka bir maddeye dönüştürme bilimidir; gerçek-dünya bilimi temel alınarak ve sihir de eklenerek oluşturulan bu simyanın kullanımı sınırsızdır. Yetenekli simyacılar, State Alchemist (Devlet Simyacısı) olup Amestris askeriyesinin Devlet Simyacıları’na katılabilmek için sınava başvurabilirler.

Edward ve Alphonse Elric Amestris ülkesinin Resembool köyünde yaşamaktadırlar. Babaları Hohenheim, yetenekli bir simyacı, Edward çok küçükken ve Alphonse daha bebekken evden ayrılmıştır. Yıllar sonra anneleri Trisha Elric’i ölümcül bir hastalıkta kaybetmişlerdir. Annelerinin ölümünden sonra, onlara simya öğretecek bir Sensei (öğretmen) buluncaya kadar Winry ve onun babaannesiyle yaşarlar. Eğitimlerini tamamladıktan sonra, babalarının notları arasında buldukları dönüşüm çemberi ile annelerini yeniden canlandırma isteği içinde eve dönerler. Bununla beraber, bu girişim başarısız olur, biçimsiz et ve kemik yığınıyla sonuçlanır ve Edward’ın sol bacağına, Alphonse’un da tüm vücuduna mal olur. Kardeşini kurtarmak için ümitsiz bir çabayla Edward, sağ kolunu kurban eder ve kardeşinin ruhunu bir zırha mühürler. Bundan sonra, Edward’ın sol bacağı ve sağ kolunun yerine Automail, bir çeşit gelişmiş protez uzuv, takılır. Aslen Japonca’da “Fullmetal” tabiri inatçı birini tanımlamak için kullanılır. Seride, küçük karakterler tarafından, “Fullmetal” ismi Ed’in automail kolu ve bacağına veya Al’in zırhına yorulur. Altıncı mangada ortaya çıkar ki; bir simyacı Devlet Simyacısı olduğu zaman ona özel bir isim veriliyordur ve Ed’in ki de onu Fullmetal Alchemist (Metal Simyacı) yapan Fullmetal’dir.

Oyuncular


# İsim Dizideki İsim
1 Vic Mignogna Edward Elric
2 Aaron Dismuke Alphonse Elric
3 Travis Willingham Roy Mustang
4 Colleen Clinkenbeard Riza Hawkeye
5 Caitlin Glass Winry Rockbell
6 Christopher Sabat Alex Louis Armstrong
7 Megumi Toyoguchi Winry Rockbell
8 Laura Bailey Lust

Yazar Yorumu


Çok süper bir anime. Kardeşlik bağlarını, aile ve arkadaşlık bağlarını çok iyi anlatıyor. Çok duygusaldı, bazı yerlerde gözlerinizin dolmaması imkansız. Aşırı derecede heyecanlı. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. Simya kurallları özellikle dövüş sahnelerinde insanı düşündürüyor.

Merak uyandırıcı bir anime, her geçen bölüm daha da artıyor, sıkmıyor, eğlendiriyor güldürüyor, aksiyon yaşatıyor…

Çizim/Animasyon: 8/10
Hikaye: 10/10
Karakterler: 10/10
Müzikler: 8/10
Genel: 9/10

1 Yorum
  1. User Avatar
    Tolga Tonguçyan

    Bu animeyi hatta bir çok animeyi ben Kidz-Animez sayesinde keşfetmiştim, sanırsam şuan bu anime yok ama Bleach’ı veriyorlar. Efsane bir dizi gerçekten.

Bu yazıyı paylaşın:

TAVSİYE DİZİLER

South Park

(Anime Dizi)

South Park, 1997 yılından beri yayınlanan Komedi,  …

Devamını Oku

The Dragon Prince

(Animasyon, Aile, Fantastik)

İlk bölümü 14 Eylül 2018’de yayınlanan ve yü …

Devamını Oku

Paradise PD

(Animasyon, Komedi, Suç)

İlk sezonu 31 Ağustos 2018’de Netflix platfo …

Devamını Oku
User Avatar

Cem

Balıkesir/Bandırmalı Boş zamanlarında Dizi İzleyen Web Yazılım Bölümü Mezunu ancak Hobi Amaçlı Takılan Kendi halinde biri :) Dizi Öneri Tavsiye Sayfası 2 Yılını doldurmak üzere. Bu nedenle destekleriniz için teşekkürler daha da geliştirmek dileğiyle...