Yazar: Kürşat Kanepeci

Komedi Dizileri

BlackAF

(Komedi)
267 Okunma
Devam Ediyor

6.7
YAZAR 6.0
PUAN 6.5

İlk sezonu 17 Nisan 2020’de Netflix platformunda yayınlanan BlackAF, Amerikan yapımı tek kameralı bir Durum Komedisidir.

Yaratıcı: Kenya Barris

Konusu


Kenya Barris, siyahileri anlatan film, dizi ve reality şovlarla çok zengin olduktan sonra Netflix ile büyük bir anlaşma imzalar. Büyük kızları üniversiteye kabul edilmek için ailesiyle ilgili bir belgesel çekmeye karar verir ve dizinin de neredeyse yarısı hikayede anlatılan aile ilişkileri, ırksal ve kültürel sorunlar üzerine kamera karşısındaki içten röportajlardan oluşuyor.

Oyuncular


# İsim Dizideki İsim
1 Kenya Barris Kenya Barris
2 Rashida Jones Joya
3 Gil Ozeri Danny
4 Paul Bartholomew John
5 Brittany Daniel Dr. Peterson
6 Sevak Hakoyan Sarkis
7 Iman Benson
8 Ravi Cabot-Conyers
9 Justin Claiborne
10 Andrea Ellsworth
11 Richard Whitney Gardenhire Jr.
12 Scarlet Spencer
13 Genneya Walton
14 Madison Shamoun Lindsay (2019)

Yazar Yorumu


BlackAF, Barris ailesinin ailevi ve ırksal sorunlarını anlatan tek kameralı bir dizi. Sürekli siyahi olmanın zorlukları, başka ırklara mensup insanların siyahilere hep olumsuz ön yargıyla yaklaştıkları anlatılırken kendileri de diğer ırklara karşı aynı olumsuz ön yargıyla yaklaşıyorlar. Dizi, kendi içerisinde bir çelişkiye sahip. Diyaloglar o kadar çok ki bir senaryo yokmuş gibi hissediyorsunuz. Doğaçlama bir şekilde alakasız diyaloglar duymaktan bıkıyorsunuz. Hep bir sorun anlatılıyor ve bu duruma gülmemiz bekleniyor. BlackAF bana göre sadece siyahi insanlar için yapılmış bir dizi.

Dizi içerisinde kameralar sürekli görünüyor. Sanki aktüel bir program çekiliyor. Ama sahneler hep tek bir kameradan gösteriliyor. Sadece istisnai durumlarla telefondan ve güvenlik kamerasından görüntüler gösteriliyor. Set ve kamera arkası iç içe bir dizi.

Bölümleri izlerken kaç defa durdurup sonra tekrar başlattım hatırlamıyorum bir akıcılık olmadığından kendine bağlayamıyor. Bana göre dizinin tek çekici yanı en büyük kızlarının ailesini tanıtmak için üretmeye çalıştığı belgesel sırasındaki akıllıca ve olgunca konuşmaları. Onun dışındaki tüm diyaloglar kafa yoruyor.

Dizi hakkında hiç eleştiri yapılmamış. İlk eleştiriyi sen yap.

Bu yazıyı paylaşın:

TAVSİYE DİZİLER

The Big Bang Theory

(Büyük Patlama Teorisi)

The Big Bang Theory veya kısaca TBBT, Chuck Lorre  …

Devamını Oku

L.A.’s Finest

(Aksiyon, Komedi, Suç)

İlk bölümü 13 Mayıs 2019 tarihinde yayınlanan L.A. …

Devamını Oku

Suits

(Komedi, Drama)

Suits, 2011 yapımı Dram, Komedi türünde Amerikan d …

Devamını Oku
User Avatar

Kürşat Kanepeci

Adım Kürşat Kanepeci. 7 Ekim 1987 tarihinde Adana'da doğdum. 2018 yılında Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldum. Kamera kullanmayı seviyorum.Şu an hem iş arıyor hem de KPSS'ye hazırlanıyorum.