Yazar: Kürşat Kanepeci

BilimKurgu Dizileri Dram Dizileri Final Yapan Diziler Macera Dizileri Nostaljik Diziler

Farscape

(Macera, Dram, Bilim Kurgu)
832 Okunma
Final Yaptı

8.3
YAZAR 8.5
PUAN 8.0

1999-2003 yılları arasında Avustralya ve ABD ortak yapımı olarak ekranlara gelen Farscape, Macera, Dram ve Bilim Kurgu türlerini bir arada sunan uzay temalı bir dizidir.

Yaratıcı: Rockne S. O’Bannon

Konusu


John Crichton, Avustralyalı bir astronottur ve Farscape adlı bir proje için uzaya gider. Uzay mekiğiyle dünya etrafında yıllardır üzerinde çalıştığı deneyi gerçekleştirirken bir solucan deliği açılır ve aniden kendini bir uzay savaşının ortasında bulur. Mekik, uzaylı mahkumların kaçırdığı Moya adlı bir gemiye çekilir. Gemide farklı türden uzaylılar yer alıyordur. Zamanla, tüm mürettebat bir aile gibi olur ve birçok tehlikeli maceraya atılırlar. Tüm bunlar yaşanırken John Crichton’un asıl hedefi dünyaya geri dönüş yolunu bulabilmektir. Ama bu hiç kolay olmayacaktır.

Oyuncular


# İsim Dizideki İsim
1 Ben Browder John Crichton
2 Claudia Black Officer Aeryn Sun
3 Anthony Simcoe Ka D'Argo
4 Lani John Tupu Pilot / Captain Bialar Crais
5 Jonathan Hardy Dominar Rygel XVI
6 Gigi Edgley Chiana
7 Wayne Pygram Scorpius
8 Virginia Hey Pa'u Zotoh Zhaan
9 Paul Goddard Stark
10 Melissa Jaffer Utu-Noranti Pralatong
11 David Franklin Braca
12 Raelee Hill Sikozu
13 Tammy Macintosh Joolushko Tunai Fenta Hovalis
14 Thomas Holesgrove Cargn
15 Rebecca Riggs Commandant Mele-On Grayza
16 Kent McCord Jack Crichton
17 Francesca Buller Minister Akhna
18 Matthew Newton Ka Jothee
19 Linda Cropper Xhalax Sun
20 Nicholas Hope Akkor
21 Danny Adcock Co-Kura Strappa
22 John Adam Bekhesh
23 John Bach Einstein
24 Jason Clarke Captain Jenek
25 Magda Szubanski Furlow
26 Claudia Karvan Natira
27 David Wheeler Captain Selto Durka
28 Felicity Price Princess Katralla
29 Bianca Roe Jenavian Charto
30 Jason Chong General Rahzaro

Yazar Yorumu


1999-2003 yılları arasında geçen bir bilim kurgu dizisi olan Farscape’i izlemek benim için muazzam bir deneyim oldu. O yıllarda uzayda geçen bir diziyi anlatabilmek eminim çok zordur. 4 sezonda 88 bölüm çekmiş olmalarından dolayı dizide emeği olan herkesi kutluyorum. Onlarca farklı gezegen ve onlarca farklı uzaylı ırkını düşünüp gerçekçi bir şekilde bizlere yansıtabilmek için eminim çok kafa yormuşlardır. Hele ki şimdiki gibi efektlerin çok gelişmediği bir dönemde bunu başarıyla yapabilmek herkesin başarabileceği bir iş değil.

Dizi hakkında olumsuz yorum yapabileceğim 2 konu var. İlki, bir solucan deliğinden geçerek uzayın diğer ucuna giden kahramanımız John Crichton, inanılmaz bir şekilde bu duruma çok hızlı alışıyor. Diğer uzaylı türlerle karşılaşıyor olmak onu çok fazla şaşırtmıyor ki bu türlerin içinde insanlarla tıpatıp aynı olan türler de var. İkincisiyle bazı olaylara tam olarak değinilmeden hızlıca geçiliyor oluşu. Spoiler vermek istemediğimden çek detaya giremiyorum ama bazı konular oldu bittiye getirilmiş. Tabii bunun nedeni o dönem bu türde yapımlar yapmanın kolay olmayışı ve eldeki imkanların kısıtlı olması da olabilir.

Kesinlikle bu diziye bir şans verin. İlk defa Farscape’i gördüğümde ve 1999 yılında çekildiğini fark ettiğimde neredeyse izlemeyecektim. Çünkü beni tatmin edemeyeceğin düşünmüştüm. Ama ilk bölümü bittiğinde hemen diğer bölümü açtım ve bir gecede 4 bölüm izledim. Uzaylı ve gezegen tasvirleri çok başarılı. Bu kadar farklı uzaylı ırkını hikayeleriyle birlikte düşünerek anlatabilmek kolay olmasa gerek. Sadece karakterlere çok bağlanmayın çünkü bazıları zamanla diziler ayrılıyorlar.

Dizi hakkında hiç eleştiri yapılmamış. İlk eleştiriyi sen yap.

Bu yazıyı paylaşın:

TAVSİYE DİZİLER

Community

(Komedi)

İlk bölümü 17 Eylül 2009 tarihinde NBC kanalında y …

Devamını Oku

Quantico

(Yeni Ajanlar ve İçinden Çıkılamaz Bir Olay)

Quantico, 2015 ABD yapımı bir yabancı dizidir …

Devamını Oku

Evil

(Dram, Suç, Korku)

İlk bölümü 26 Eylül 2019 tarihinde CBS kanalında y …

Devamını Oku
User Avatar

Kürşat Kanepeci

Adım Kürşat Kanepeci. 7 Ekim 1987 tarihinde Adana'da doğdum. 2018 yılında Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldum. Kamera kullanmayı seviyorum.Şu an hem iş arıyor hem de KPSS'ye hazırlanıyorum.