Yazar: Kürşat Kanepeci

Dram Dizileri Final Yapan Diziler

Grisse

(Dram)
494 Okunma
Final Yaptı

7.4
YAZAR 7.0
PUAN 7.5

2018 yılının sonlarında izleyicilerle buluşan Grisse, HBO Asia yapımı Dram türünde bir Singapur dizisi.

Diziyi şimdiye kadar 2 farklı yönetmen yönetti: Tony Tilse ve Mike Wiluan

Konusu


19. yy’da Hollanda sömürgesi olan Grisse adlı bir kasabada direnişçilerin asılacağı sırada bir isyan başlar ve Grisse özgürlüğünü kazanır. Ama bu özgürlüğün bir bedeli olacaktır. Hollanda’nın Grisse’ye yolladığı askerlerin amacının kasabayı yeniden ele geçirmek olduğu sanılırken asıl amaçlarının çok farklı olduğu ortaya çıkacaktır.

Oyuncular


# İsim Dizideki İsim
1 Adinia Wirasti Kalia
2 Marthino Lio Maran
3 Toshiji Takeshima Ryuichi
4 Kelly Tandiono Hidayat
5 Michael Wahr Moresby
6 Tom de Jong General De Witt
7 Ted Duran Axel
8 Cary Woodworth Gillis
9 Rick Paul van Mulligen Daan (Governor of Grisse)
10 Jimmy Taenaka Tanaka
11 Hazuki Kato Rieka

Yazar Yorumu


Dizinin türü dram olarak gözükse de kesinlikle savaş ve tarih türlerini de içinde barındırıyor. Grisse’nin ilk bölümünde uzun yıllardır Hollanda sömürgesine karşı başarısız olan bir direnişin olduğunu görüyorken sadece dakikalar içerisinde Grisse’de gerçekleşen bir isyanla kasabanın özgürleştirilmiş olması fazla basit oldu. Senarist ve yönetmen konuyu oldu bittiye getirmişler.

Kalia, kasabanın lideri olarak seçildiği halde kimsenin onu umursamadığını görmemiz, isteyen herkesin Kalia’nın evine istediği gibi girebilmesi gerçekten karakterin de gözden düşmesine ve izleyicilerde yetersiz hissi uyandırmasına neden oluyor.

Olumlu yönlere gelirsek de dizi bir bakıma sömürgeciliğin nasıl bir şey olduğunu,  buna direnenlerin nasıl cezalandırıldığını, o dönemki koşulları başarılı bir şekilde bizlere yansıtıyor.

1 Yorum
  1. User Avatar
    Özgürlük

    Hindistan’ın yıllarca İngilizler tarafından sömürüldüğünü biliyordum ama Hollandalılar tarafından da sömürüldüğünü bu dizi sayesinde keşfettim. Kalia, gerçekten çok güçlü bir kadın. Çok araştırdım ama 2. sezonun çıkıp çıkmayacağına dair kesin bir bilgi bulamadım.

Bu yazıyı paylaşın:

TAVSİYE DİZİLER

Counterpart

(Bilim Kurgu, Dram, Gerilim)

Counterpart, 2017 yılının son zamanlarında ekranla …

Devamını Oku

Blindspot

Blindsot  Dram, Aksiyon ve Gerilim türünde 2015 AB …

Devamını Oku

Sintonia

(Suç, Dram)

İlk sezonu 9 Ağustos 2019 tarihinde Netflix platfo …

Devamını Oku
User Avatar

Kürşat Kanepeci

Adım Kürşat Kanepeci. 7 Ekim 1987 tarihinde Adana'da doğdum. 2018 yılında Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldum. Kamera kullanmayı seviyorum.Şu an hem iş arıyor hem de KPSS'ye hazırlanıyorum.