Yazar: Ercan Bakaç

Aksiyon Dizileri BilimKurgu Dizileri Final Yapan Diziler Macera Dizileri Nostaljik Diziler

Stargate

(Yıldız Geçidi)
434 Okunma
Final Yaptı

8.4
YAZAR 8.9
PUAN 8.5

Stargate SG-1 – Kommando SG1 – ya da kısaca SG-1, Antik Mısır tanrıları ile uzaylılar arasında bağ kuran 1994 yapımı Yıldız Geçidi (Stargate) filminin devamı niteliğindeki televizyon dizisidir. Dizi Yıldız Geçitleriyle galaksiyi dolaşan keşif takımı SG1‘ın maceralarını konu alır. Dizi 10. sezonunda toplam 213 bölümle sona ermiştir.

Dizide dost ve düşman farklı ırkların Tauri (Dünya) halkıyla olan ilişkileri işleniyor. Adından da anlaşıldığı gibi yıldız geçidi sayesinde farklı gezegenler arasında geçişler yapılabiliyor. Bu gezengenlerde SG-1 takımımızın başına gelen olaylar (Bazen de SG-1 takımının dünyanın başına açtığı belalar) anlatılıyor. Antik Mısır tarihinin de bol bol dizide yer aldığını hatırlatmak lazım -ki bu ayrı bir zevk veriyor.

Konusu


Stargate (1994) filminin dizi şeklinde çekilmiş devamıdır. İlk yayınlandığı tarih 1997’dir ve 2007’ye kadar devam etmiştir. Bu nedenle bilim-kurgu dizileri arasında 9 sezonluk The X Files(Gizli Dosyalar) dizisini geride bırakmıştır. Başlangıç filminde tanrı Ra yok edilmiştir. Abydos halkı özgürdür. Dr. Daniel Jackson Abydoslu Share ile evlenir ve geriye dönmez. Bir yıl sonra dünyadaki Yıldız Geçidi açılır. İçinden Goa’uld‘lar gelir. Nöbetçi personelle çatışmaya girerler ve bir kadın personeli kaçırırlar. Bu olağanüstü durum üzerine Albay Jack O’Neill tekrar çağırılır. Bu saldırının Abydos’dan geldiği düşünülür. Daniel‘a mesaj gönderilir. Ve Jack O’Neill ve Yüzbaşı Samanta Carter‘ın içinde olduğu bir ekip Abydos’a gider. Daniel onlara keşfettiklerini gösterir. Bu sırada aynı Goa’uld’lar Abydos’a gelir ve Share’yi kaçırır. Daniel Yıldız Geçidi‘nin sadece Dünya-Abydos arasında değil, tüm evrene yayılmış bir sistem olduğunu keşfeder. Bulduğu bir tapınakta birçok gezegenin koordinatları(semboller) vardır. Bu semboller kamerayla kayıt altına alınır. Geçide geldiklerinde Share’nin kaçırıldığı görürler. Hem içindeki araştırma duygusu hem Share’yi bulmak için ekibimizle Dünyaya döner. Abydos’da bulunan sembollerle keşif gezegenleri belirlenir. Daha sonra keşfedilen gezegenlerden bulunan sembollerle bu gezegenler artar. Kurulan birçok SG takımlarından en önemlisi SG-1, Albay Jack O’NeillYüzbaşı Samanta CarterDr. Daniel Jackson ve Jaffa halkının özgürlüğüne inanTeal’c‘den oluşur. Birçok gezegeni keşfederler. Birçok ırkla tanışır ve birçok teknolojiye ulaşırlar. İnsanların Goa’uld’lar tarafından geçit aracılığıyla diğer gezegenlere köle amacıyla götürüldüklerini, Stargate‘in Eskiler denilen ırk tarafından yapıldığını, Dünya’da mitolojide tapılan Ra, Apophis, Thor, Anubis gibi tanrıların uzaylı olduklarını keşfederler. SG-1’in nihai amacı yeni teknolojiler keşfetmekte olsa, yeni ırklarla tanışmışlar ve Goa’uld sahte tanrıları yok etmekle uğraşmışlardır. Üyelerinin nadiren değiştiği SG-1 Ekibi keşiflerle akıl almaz maceralara atılmıştır.

Oyuncular


# İsim Dizideki İsim
1 Richard Dean Anderson Jonathan Jack O'Neill
2 Amanda Tapping Samantha Carter
3 Michael Shanks Daniel Jackson
4 Cristopher Judge Teal'c
5 Teryl Rothery Janet Fraiser
6 Don S. Davis George Hammond

Yazar Yorumu


Antik mısır tanrıları ile başlayıp diğer kültürlerin mitolojilerini bilim kurgu ile harmanlayarak bize sunan Stargate SG-1 Bilimkurgu sevenlerin hiç sıkılmadan izleyebilecekleri bir dizi. Her bölümünde farklı bir gezegen keşfederek işe başlayan ekibimiz ilerleyen bölümlerde evreni ilgilendiren sorunlar ile karşılaşarak çözümleri ile dünyayı kurtarmaya çalışıyorlar. Daha önce de MacGyver dizisi ile tanıdığımız Richard Dean Anderson gerçekten çok iyi bir oyunculuk ile diziyi neredeyse tek başına taşıyor. Dizi evrenin sırlarını kendi dili ile açıklamaya çalışırken sizleri sıkmıyor ve fantastik öğerleri akla yatkın bir şekilde izleyiciye açıklayarak gerçeklikten uzaklaşmıyor. Konu devamlılığını çok iyi sağlayarak 10 sezon boyunca sizleri kendisine bağlıyor. Dizinin bu kadar popüler olmasında katkısı olan SyFy kanalı daha sonra Stargate Atlantis ve Stargate Universe ile dizi evrenini genişleterek toplamda bizlere 17 sezon gibi kırılması zor bir rekorla bilim kurgu dizisi maratonu bırakıyor.

2 Yorum
  1. User Avatar
    Leman Sarı

    10 sezon süren bir diziyi izlemek kolay değil ama benim gibi uzay temalı dizileri seviyorsanız o 10 sezonun nasıl bir çırpıda bittiğini anlamayacaksınız. Ayrıca uzaylılar da kesinlikle çok yaratıcı olmuş.

Bu yazıyı paylaşın:

TAVSİYE DİZİLER

Future Man

(Aksiyon, Fantastik, Komedi, Macera)

2017 yılında yayınlanmaya başlayan Future Man, Aks …

Devamını Oku

Revolution

(Devrim)

Revolution, bir Amerikan kıyamet sonrası bilim kur …

Devamını Oku

Penny Dreadful

Penny Dreadful beni çok etkileyen 3 sezondan oluşa …

Devamını Oku