Yazar: Kürşat Kanepeci

Aksiyon Dizileri Fantastik Diziler Macera Dizileri Popüler Diziler Suç Dizileri

The Umbrella Academy

(Şemsiye Akademisi)
769 Okunma
Devam Ediyor

8.5
YAZAR 8.5
PUAN 8.3

İlk sezonu 10 bölümden oluşan ve 15 Şubat 2019’da izleyicilerle buluşan The Umbrella Academy, çizgi romandan uyarlanan, Aksiyon, Fantastik, Macera ve Suç türlerini de içerisinde barındıran bir Amerikan dizisidir.

Yaratıcı: Jeremy Slater

Konusu


1989 yılında birbirleriyle hiçbir bağı olmayan kadınlar bir günde hamile kalıp 43 bebek doğururlar. Milyarder Sir Reginald Hargreeves da bu bebeklerden yedisini evlat edinir ve bu çocukların süper güçlerini de kullanarak dünyayı kurtarmaları için Şemsiye Akademisi’ni kurar. Zamanla çocukların biri aniden kaybolur birisi de ölür. Kalan 5 çocuk da büyüdükçe evden ayrılır ve birbirleriyle de görüşmezler. Yıllar sonra çocuklar, babalarının ölüm haberini aldıklarında büyüdükleri evde tekrardan bir araya gelirler ve hem babalarının ölümündeki sırrı hem de dünyanın 8 gün sonra yok olmasına neden olacak olan sırrı çözmeye çalışırlar.

Oyuncular


# İsim Dizideki İsim
1 Aidan Gallagher 5 Numara
2 Cameron Britton Hazel
3 Justin H. Min Ben
4 Eden Cupid Genç Allison
5 Cameron Brodeur Genç Luther
6 Ethan Hwang Genç Ben
7 Dante Albidone Genç Klaus
8 Ellen Page Vanya
9 Tom Hopper Luther
10 David Castañeda Diego
11 Robert Sheehan Klaus
12 Adam Godley Pogo
13 Emmy Raver-Lampman Allison
14 T.J. McGibbon Genç Vanya

Yazar Yorumu


The Umbrella Academy, aynı isimli çizgi romandan diziye uyarlandı. Çizgi romanla arasında ne gibi farklılıklar ve benzerlikler olduğunu ancak çizgi romanı okuyanlar anlayabilir.

Diziye geçecek olursak DC Comics ve Marvel evreni dışında başka bir evrende geçen yani Dark Horse Comics’e ait bir evrende geçen bir süper kahraman dizisi izlemek beni mutlu etti. Bana göre tek sorun, sadece 10 bölümden oluşan sezonda konuların çok yavaş ilerliyor olması. Ama dizi ilerledikçe merak uyandırmayı başarıyor ve bir bakmışsınız 10 bölümü bir çırpıda bitirmişsiniz.

Diziyi izlerken aklınıza X-Men gelebilir çünkü güçleri olan çocukların bir araya getirilip eğitilmesi ve suçla savaşmaları benzerlik gösteriyor. Başta Ellen Page olmak üzere  oyunculuklar da çok başarılı. Tabii ki süper kahramanları anlatan bir dizide de fantastik müziklerin olmamasını bekleyemezsiniz.

Sonuç olarak kesinlikle bu diziyi izleyin ama tek seferde bitirmemeye dikkat edin. Çünkü devamı için 1 yıl boyunca bekleyeceğinizi unutmayın.

 

1 Yorum
  1. User Avatar
    Ayşe

    Umbrella Academy, Marvel ve DC yapımlarına göre farklı tarzda süper kahramanları işliyor ve bu hoşuma gitti. Sezon finali de çok heyecanlıydı. Yeni sezonun gelip gelmeyeceği de umarım en kısa sürede belli olur.

Bu yazıyı paylaşın:

TAVSİYE DİZİLER

Jessica Jones

(Netflix'ten Jessica Jones)

Jessica Jones, Netflix tarafından Marvel’in  …

Devamını Oku

The Mandalorian

(Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu)

İlk bölümü 12 Kasım 2019’da Disney+’da …

Devamını Oku

Ted Lasso

(Dram, Komedi, Spor)

İlk bölümü 14 Ağustos 2020’de Apple TV+&#821 …

Devamını Oku
User Avatar

Kürşat Kanepeci

Adım Kürşat Kanepeci. 7 Ekim 1987 tarihinde Adana'da doğdum. 2018 yılında Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldum. Kamera kullanmayı seviyorum.Şu an hem iş arıyor hem de KPSS'ye hazırlanıyorum.