Dizi Öneri: Endeavour İmdb: 8,6 Polisiye-Dedektiflik

Endeavour yabancı dizi

Endeavour, 2013 İngiltere yapımı Dram, Gizem, Polisiye, Suç dizisi. Senaryosu Colin Dexter’a aittir. Dizi İtv tarafından yayınlanmaktadır. Mini dizi olarak kabul edilmektedir. Dizi halen devam etmektedir.

Yazarın Dizi Hakkında Görüşlerini Konunun En Altından Okuyabilirsiniz!

Endeavour Konusu:

Sene 1965… Genç polis memuru Endeavour Morse, masasının başında dış dünyayla ilişiğini kesmiş, istifa mektubunu yazmaktadır. Çoğu insandan farklı bir şekilde işleyen kafası, onu bu işten de ayrılmaya zorlamaktadır. Çocukluğu, ilk gençliği boyunca hep geleceği parlak bir insan olarak görülen Morse, yıllar geçtikçe o herkese nasip olmayacak zekâsının lânetini hayatının her ânında, zihninin her köşesinde git gide artan bir şiddette hissetmeye başlamıştır. Oxford Üniversitesi’ne kayıt olurken, en azından kendisi gibi seçkin akıllarla birlikte okuyacağı için yalnızlığından kurtulacağını düşünmüşse de burada geçirdiği yıllar, onu insanlardan daha fazla uzaklaştırmıştır. Âni bir kararla –belki bir gönül meselesi, belki içindeki dalgalanmalar sebebiyle- Oxford’u yarıda bırakması, ona ancak kısa süreli bir kaçış yolu sunmuştur. Üniversiteden sonra orduya yazılır. “Benim bu dünyadaki yerim neresi?” sorusuna cevap olabileceği umuduyla girdiği orduda bir müddet kriptocu olarak görev yaptıysa da yine içindeki boşluğu dolduramaz.Şimdi burada, istifa mektubunu bitirirken, ordudan sonraki durağı olan polis teşkilâtından da ayrılmak üzeredir. Yeni bir kaçış ve bir sonraki durağa yolculuk… Ancak bu defa beklenmedik bir şey olur. İstifa mektubunu teslim etmek üzere girdiği emniyet binasında, çok mühim bir soruşturmayı yürütürken eleman sıkıntısı yaşayan Oxford Emniyeti’ne geçici tayin edildiğini öğrenir. Bu sefer hayat onun gitmesine mâni olmuştur.

Endeavour Oyuncular:

 • Shaun Evans -DC Endeavour Morse
 • Roger Allam -DI Fred Thursday
 • James Bradshaw -Dr. Max DeBryn
 • Anton Lesser -Chief Superintendent Reginald Bright
 • Sean Rigby -PC Jim Strange
 • Caroline O’Neill -Win Thursday
 • Sara Vickers -Joan Thursday
 • Abigail Thaw -Dorothea Frazil
 • Jack Laskey -DS Peter Jakes
 • Jack Bannon –Sam Thursday
 • Dakota Blue Richards -WPC Shirley Trewlove
 • Shvorne Marks -Monica Hicks

Endeavour Fragman:

Endeavour izlemeli miyim? Yazar Yorumu!

Sherlock’tan ziyade Luther ve The killing ile bir tutulması gereken, Shaun Evans‘ın yolunu açan dizi. Her hikaye son ana kadar gizemini koruyor. Senaristler öyle bir kalemde kendini teslim eden cinayet öyküleri yazmıyorlar… İnsan çözmekte de zorlanıyor bazen, “ulan noldu şimdi” diye kalabileceğiniz olay örgüleri kurmakta uzmanlaşmışlar. İzledikçe işin içinde çok ciddi bir matematiğin yattığını kavrıyorsunuz, formülize edilmiş bir süreç olduğu birkaç bölüm sonra kendini belli ediyor ama izleyeni kesinlikle rahatsız etmiyor.

Sıradan bir dizi demek ayıp olur Endeavour için. Tv filmi demek bence daha makul ve hakkaniyetli.

Dizi 4 sezon ve halen devam etmekte. Sezon bölüm sayısı 4 bölüm. Bölüm süreleri 1 bucuk saat güzel bir mini dizi örneği.

İMDB:
8,6 İmdb Puanı;
Artık polisiye dedektiflik dizileri deyince aklımıza direk İngiltere dizileri geliyor. Gercekten güzel senaryo yazarları var, sağlam diziler çıkartıyorlar. Endeavour’da bunlardan biri, izlemenize değer bir dizi.


SİZLERDE DİZİ HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ YORUM OLARAK BELİRTİNİZ!

Etiketler: , , , ,

Bu Konuya 1 Kişi Birşeyler Yazdı Bence Sende Yaz

 1. İlk iki bölümünü izledim gerçekten sardı öneriniz için teşekkürler hocam. Seviyorum böyle baştan sona gizemli dizileri.

Konuya Yorum Bırakmayı Unutmayın!