Yazar: Kürşat Kanepeci

Fantastik Diziler Gerilim Dizileri Suç Dizileri

Frontera Verde

(Fantastik, Gerilim, Suç)
1174 Okunma
Devam Ediyor

7.5
YAZAR 8.0
PUAN 7.5

İlk bölümü 16 Ağustos 2019 tarihinde Netflix platformunda yayınlanan Frontera Verde; Fantastik, Gerilim ve Suç türlerini işleyen Kolombiya yapımı bir dizidir.

Yaratıcılar: Jenny Ceballos, Mauricio Leiva-Cock, Diego Ramírez-Schrempp

Konusu


Kolombiya-Brezilya sınırındaki Amazon ormanlarında 4 misyoner kadın gizemli bir şekilde öldürülür. Cinayetleri araştırması için genç bir dedektif olan Helena Poveda bölgeye geldiğinde hem asıl gizemin cinayetler olmadığını fark edecek hem de kendi kökeniyle ilgili yeni bilgilere ulaşacaktır.

Oyuncular


# İsim Dizideki İsim
1 Nelson Camayo Reynaldo Bueno
2 Angela Cano Ushe
3 Juana del Rio Helena Poveda
4 Miguel Dionisio Ramos Yua
5 Bruno Clairefond Joseph Schultz
6 Marcela Mar Hermana Raquel
7 Antonio Bolivar Wilson
8 Gabriella Campagna Hermana Sonia
9 Andrés Castañeda Iván Uribe
10 Andrés Crespo Efraín Márquez
11 Karla López Hermana Esther
12 Jhon Narváez Cayetano

Yazar Yorumu


Frontera Verde’de fantastik öğeler, aksiyon, suç ve gerilim gibi birçok tür iç içe geçmesine rağmen konular çok yavaş ilerliyor. Yani gerçekten olayların ortaya çıkması ve altında yatan sebepleri öğrenmek için tüm bölümleri izlemelisiniz. Dizinin başlarında cinayetlere odaklanmışken izledikçe olayların tamamen Amazon ormanlarıyla alakalı olduğunu görüyoruz. Ormanın canlı bir varlık olduğundan, ruhunun olduğundan ve medeniyetle tanışmamış birçok kabilenin varlığından haberdar oluyoruz. Tabii ki bu yönüyle bir bakıma Amazon ormanlarını anlatan bir belgesel niteliği de taşıyor. Çünkü dizinin büyük bölümü ormanın derinliklerinde geçiyor.

Diziyi izlemeye devam ettikçe adını bile duymadığımız birçok farklı kültürle tanışıyoruz. Bu kültürleri bize anlatan oyuncular da sanki gerçekten o ormanda yaşayan kabilelerin birer üyesi. Ya rollerini çok gerçekçi yapıyorlar ya da gerçekten bu kültürlerin içerisinden gelen kişiler. Ormanların canlı olduğuna hep inanırız ama bu diziyi izlediğinizde doğaya çok farklı bakacaksınız. Her bir ağacın dünya ve insanlık için önemini kavrayacaksınız.

Dizi boyunca günümüzü ve geçmişi sık sık iç içe görüyoruz. Günümüzden bir görüntü gösterirken aniden geçmişe gidiliyor ve bu da bazen takip etmeyi zorlaştırıyor. Bir de olumsuz olarak dizinin yavaş ilerlediğinden bahsetmiştim. Ama bu sebepler kesinlikle diziyi izlememeniz için bir neden oluşturmuyor. Şimdiye kadar izlediğiniz birçok diziden farklı olduğunu ilk bölümü izlediğinizde anlayacaksınız.

Dizi hakkında hiç eleştiri yapılmamış. İlk eleştiriyi sen yap.

Bu yazıyı paylaşın:

TAVSİYE DİZİLER

Locke & Key

(Dram, Fantastik, Korku)

İlk sezonu 7 Şubat 2020’de Netflix platformu …

Devamını Oku

Vis a vis

(Drama, Gerilim, Hapishane)

Vis a vis, 2015 yapımı Dram, Gerilim ve Hapishane  …

Devamını Oku

Evil

(Dram, Suç, Korku)

İlk bölümü 26 Eylül 2019 tarihinde CBS kanalında y …

Devamını Oku
User Avatar

Kürşat Kanepeci

Adım Kürşat Kanepeci. 7 Ekim 1987 tarihinde Adana'da doğdum. 2018 yılında Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldum. Kamera kullanmayı seviyorum.Şu an hem iş arıyor hem de KPSS'ye hazırlanıyorum.